Kapat

Mercedes-Benz Audi’yi Uzun Menzilli Yerine Pil Korumada İzliyor

Kullanılmayan bir potansiyel var, ancak Mercedes-Benz bir sorun aramıyor.

Audi, pil takımının emniyetini / dayanıklılığını geniş bir kullanım durumu penceresi ve menzile göre önceliklendirmekle kalmıyor. Mercedes-Benz, EQC ile benzer bir şey yapıyor  .

EQC, 80 kWh pil ile donatılmıştır ve WLTP test prosedürü kapsamında 417 km (259 mil) menzile sahiptir. Bu, daha katı EPA test prosedürü (250-255 mil) altında 75 kWh pilli (artık mevcut değil) olan Tesla Model X’ten daha düşüktür,  bu nedenle EQC’nin buradaki Model X’in bu sürümünün % 10-20’si altında olması bekleniyor.

Yeşil Otomobil Raporları tarafından alıntılanan Daimler’deki CASE ve Development eDrive Geliştirme Müdürü Jochen Hermann’a göre, Mercedes-Benz “menzil yarışına” ilgi duymuyor  :

“Gitmemiz gerektiğini düşünmüyoruz, hadi akünün içindeki son mili kullanalım diye düşünmüyoruz.”

“Güvenilir, güvenli bir şeyler yapmayı ve ücretlendirme fırsatları sunmayı tercih ederim.”

“Güvenlik Mercedes içinde bir numaradır ve güvenlik ayrıca güvenilirlik, kalite ve uzun vadeli performans anlamına gelir.”

Başka bir deyişle tamamen yeni tamamen elektrikli Mercedes-Benz otomobillerinde mevcut akü kapasitesinin yüzdesi Tesla’dan daha düşük olacaktır. Bu ilave tampon, problem riskini en aza indirmeli ve bir pilin dayanıklılığını azaltılmış bir aralıkta tutacaktır.

Bu gerçekten gerekli mi? Tesla, halihazırda büyük bir sorun yaşamadan, karmaşık akülerle (binlerce bireysel akü hücresinden oluşan) birkaç yüz bin elektrikli otomobil sattı.

Mercedes-Benz, Audi’nin ve muhtemelen otomotiv endüstrisinin çoğunun, en azından başlangıçta ilk nesil BEV’lerinde, zaten EV’lere zorlu geçişi biraz daha pürüzsüz hale getirmek için güvenli bir şekilde oynamak istediğini tahmin ediyoruz.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir