Kapat

Mercedes Benz, EQS Modelini Sunuyor ve 20 Yıl içinde Sıfır Emisyonlu Olmayı Hedefliyor

Taşımacılık evrimi, şirketin uyum sağlaması için o kadar bekleyecek mi?

Beklenen Mercedes-Benz EQS‘nin elektrikli otomobillerin S sınıfı olması gerekiyordu. Sonunda 2019 Frankfurt Motor Show’da ilan edildi, Daimler için 20 yılda karbon nötr olmak istediğini söylemek için bir fırsat haline geldi. Soru şudur: ulaştırma evrimi şirketin uyum sağlaması için o kadar bekleyecek mi? EQS’nin kendisi olmayacağını söylüyor.

Daimler, konsepte ilişkin teknik şartnamelerle çok seyrek olmuştur. 

Alman şirketinin bu noktada ortaya koyduğu şey, otomobilin 469 hp (350 kW) ve 560.6 lb-ft (760 Nm) sunması. 100 kWh pil takımı 435 mil (700 km) menzile sahip olmasına ve 0’dan 62 mil / saat’e (100 km / s) 4,5 saniyeden daha az bir sürede ulaşmasını sağlar. Azami hız 200 km / s’in üzerinde bir miktar yani 124 mil / saat olacaktır.

Sorun, bunların hiçbirinin etkileyici olmaması. Yeni 2020 Porsche Taycan ile Tesla sedanları karşılaştırırken sunduğumuz gibi Model S zaten bu şeylerin çoğunu daha iyi yapıyor.

Model S Performans 0’dan 100 km/s hıza 2.4 saniyede çıkıyor. 163 mph hıza ulaşıyor. 605 hp (451 kW) ve 687 hp (931 kW) sunmaktadır.

Hayranların “Bu bir Mercedes-Benz!” Diye bağırdığını duymak veya neden bahsettiğinizi bilmek için şirketin arabalarından birine sahip olmanız gerektiğini iddia etmek için çok uzun süre beklemek zorunda kalmayacaksınız. Tesla’nın karşılaştığı en yaygın sorun, Tesla’nın günümüzde yaygın olarak karşılaştığı sorunlara işaret ederek arabanın tamir edecek boyaları veya dükkanları olup olmadığını soran biri olacaktır .

Bu, ana üreticilerin utangaç hareketlerini elektrikli hareketlilik yönüne doğrulamalarını sağlar. Daimler EQS’de olduğu gibi “elektrik gücü bir elektrikli otomobilin yaşam döngüsü boyunca çok önemli bir CO2 kaynağı” diyecekler. Sanki yanma motorlu otomobiller insanların evlerinde veya çalışma ortamlarında elektriğe ihtiyaç duymalarını önler gibi. 

İnsanlar en azından nesnel verilere sadık kaldılar. Tesla, menzil gibi, bu konuda kendilerine yardımcı olmak için bazı yönlerden kayıp yaşıyor. 100 kWh pil takımı maksimum 367 mi WLTP menzilinde olmasını sağlıyor. Ayrıca 350 kW şarj çıkışı (DC) Daimler, EQS için vaat ediyor. 

Bununla birlikte nesnel olarak, Model S’nin bir fiyat etiketi mevcut.  EQS, teklif vermekten aylarca uzak. Belki yıllar bile.

Alman firması, EQS’nin “akslar arasında aracın zeminine derinde takılmış bir bataryaya” sahip olduğunu bile vurguluyor. “Dinamik yüksek seviye performans ve güvenlik temeli” olacağını Tesla, 2012’den beri biliyor. EQC bile bunu zaten biliyor.

Asıl sürpriz, EQS’nin ön kapağını açmak ve bir çöplük bulmak olacak. Bu, Daimler’in eski üretim yöntemlerinden vazgeçtiğinin ve sıfırdan bir elektrikli otomobil geliştirmeye karar verdiğinin bir işareti olurdu. Bakalım Mercedesin bu planları rakiplerine karşı işe yarayacak mı.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir