Kapat

Mercedes-Benz, IBM’in Yeni Kobalt İçermeyen Piliyle Sektörde Hızlı İlerleyebilir

Mevcut lityum pillere göre daha ucuz ve daha verimli.

IBM Research-Almaden tarafından geliştirilen kobalt ve nikel gibi ağır metal içermeyen yeni pil teknolojisi 18 Aralık 2019’da duyurulmuştu. Pil içeriklerinin hala gizli tutulduğu bilgileri Mercedes Benz açıklamadan geri kalmıyor.

Bu teknoloji gelecekte Mercedes’e büyük avantaj getirebilir. Yeni pil teknolojisi Mercedes’in izni ile araçlara montajanacak ve test edilecek. Firma bu piller ile sınır tanımayan bir üretime sahip olabilir ve sektörde lider duruma gelebilir.

Şirket ayrıca bu malzemelerin “mevcut su madenciliği yöntemlerinden daha az invaziv kaynaklama teknikleri için zemin hazırlayarak deniz suyundan çıkarılabileceğini” söylüyor.

Güvenlik açısından pilin en önemli özelliği “yüksek parlama noktasına sahip güvenli bir sıvı elektrolit” sayesinde sağlığa zararlı maddeleri üretmiyor. Bakalım bu teknoloji ile Mercedes nasıl bir pazar payına sahip olacak?

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × two =