Kapat

Mercedes-Benz ve Geely Holding Smart için Ortaklık Yaptı

Mercedes-Benz ve Geely tarafından ortaklaşa geliştirilen ilk akıllı bataryalı otomobiller 2022’de tanıtılacak.

Mayıs ayında duyurulan bu anlaşmanın maddeleri arasında iki firmanın da %50 – %50 ortak olmaları söz konusudur. Her iki firma da smart otomobillerinin üretim ve ARGE işlerinin yürütülebilmesi için mütabakat sağladı ve  “smart Automobile Co., Ltd.” adı altında yeni bir firma kuruldu.

Smart için yeni plan, toplam kayıtlı sermayenin 5.4 milyar RMB (777 milyon $) ile bir ortak girişimidir.

Smart araçlarının üretim ve geliştirme faaliyetleri ile birlite harcama kalemleri de iki firma tarafından sağlanacak. Bu şekilde Smart, istenilen satış rakamlarına ulaşabilecek.

Konu ile ilgili yapılan açıklama ise şu şekildedir;

“Yeni nesil akıllı araçlar, dünya çapında Mercedes-Benz Tasarım ağı tarafından tasarlanacak ve Geely küresel mühendislik ağı tarafından geliştirilecek. Gelecekteki üretim Çin’de yapılacak. Araç geliştirme programının bir parçası olarak akıllı ürün portföyü, akıllı birinci sınıf elektrikli ve bağlı araçlara odaklanarak akıllı marka konumlandırmasıyla uyumlu, hızla büyüyen B segmentine genişletildi. “

Smart için bu iki firmanın birlikteliği ile kurulan yeni şirkette bataryalı otomobil üretimi 2022 yılında yapılacak.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir