Kapat

Mercedes EQ Concept Yeni Fragmanda Fütüristik İç Dizaynını Gösterdi

Dev ekran, yeni nesil S-Sınıf prototiplerinde gördüğümüze benzer.

Dün yeni EQ konseptinin çekici dış tasarımını taktıktan sonra Mercedes, şovun öncü kabininin görüntülerini tamamen açığa çıkarıyor. Yeni nesil S-Serisi’nin elektrikli versiyonunu işaret eden EQS olduğuna inanılan cesurca tasarlanmış dört kapılı, neredeyse sıfır geleneksel kontrollerle minimalist bir iç mekana sahiptir.

Dört koltuklu, tüm kabini ikiye ayıran “hareketli” bir orta konsolla ayrılmış bireysel arka koltuklara sahip geniş bir iç tasarıma sahiptir. Sedan’ın eğimli çatı hattına rağmen arka yolcuların bir sürü bacak boşluğu ve iyi miktarda tavan boşluğu var. 

Fütüristik konsept, A sütunları küçük kameralar tuttuğu için geleneksel yan aynalardan uzak dururken, kapı kol dayamalarında sürücü ve ön yolcu için çeşitli fonksiyonları kontrol etmek için yerleşik dokunmatik ekranlar bulunuyor. Gösterge paneli olarak görev yapan başka bir ekran var ve yoğun eğimli gösterge panelinin üst kısmına yerleştirilmiş.

Hala bir direksiyon simidine sahip olduğu gerçeği, Mercedes’in elektrik konseptini sürücünün otomobili eski moda bir şekilde kontrol etme özgürlüğü ile öngördüğünü açıkça belirtiyor ancak EQ’nun oldukça gelişmiş bir özerk sürüş sistemine sahip olmasını bekliyoruz. Başka bir ekranla değiştirildiği için eski okul dikiz aynası yoktur.

İç mekanın öne çıkan özelliği, orta konsola hakim olan dev dokunmatik ekranın hiç şüphesiz gölgesi. Yeni nesil S-Serisi’nin casus çekimlerinin Mercedes’in amiral gemisinin büyük bir görüntü alacağını gösterdiğinden, bunun gerçekten EQS olduğuna inanmamızı sağlıyor. Bu bir kavram olarak açıkça merak uyandırıcı görünüyor ancak fikir aynı. 

Konvansiyonel olarak güçlendirilen S-Serisi’nin (W223) 2020’de piyasaya sürülmesine karşın, elektrik mevkidaşının daha sonraki bir tarihte gelmesi bekleniyor. Eğer söylenti değirmeni doğru olur ise yeni Modüler Elektrik Mimarisi (MEA) üzerinde elektrikli bir motor önde ve arkada bir tane olacak ve bir AWD düzeni verecek. İki motorun birlikte ne kadar güç vereceğini söylemek için çok erken ancak eğitimli bir tahmin, bunların EQC’de mevcut olan 402 hp (300 kW) ve 564 lb-ft (765 Nm) ‘den daha fazla olacağını tahmin edebiliriz.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir