Kapat

Mini Cooper SE Elektrik Vs. Peugeot e208, Opel Corsa E ve Renault Zoe

EV kompakt segmentinde, giderek daha fazla rekabet var. İşte Mini Electric için en sert rakipler.

Birkaç ay öncesine kadar, elektrikli otomobillere gelince, sadece özel ve pahalı modellere başvurabilirdik. Jaguar I-Pace,  Tesla Model X,  Model S ve Audi e-tron gibi birkaç isim.

Ancak zaman değişiyor: elektrikli otomobillerin teklifleri (son olarak) kompakt segmente genişlemek üzere tanımı gereği daha erişilebilir ve gelecek yıldan itibaren elektriğe geçmeye karar verenlerin çeşitli alternatifleri olacak.

Pille çalışan yeni MINI,  Cooper SE’nin sunumu ile bu fırsatı yıl sonu ile başlangıç ​​ve 2020 arasında küçük EV’ler açısından piyasaya ne kadar ulaşacağını karşılaştırmak için kullanıyoruz. Mini’ye ek olarak, Burada ele alınan Renault Zoe,  Peugeot e-208 ve Opel Corsa D de sizlere kıyaslama yolu ile tanıtılacak.

menzil

Elektrikli arabalar söz konusu olduğunda sizi en çok endişelendiren değişkenle başlayalım: “dolu” bir akü. En son eklenen MINI Cooper SE, en kısa mesafeye gidiyor yani elektrikli bir şehir otomobili olarak konumlandırılıyor. Sadece 32,6 kWh pil ile donatıldığında, müşteri tarafından seçilen kuruluma (görünüşe göre isteğe bağlı daha büyük bir paket sunulacak) dayalı olarak 235 ila 270 kilometre arasında (WLTP döngüsü) bir aralık olduğunu ilan ediyor.

Renault Zoe

Burada karşılaştırılan diğer otomobillerin hepsi en az 300 km, yeni Zoe (52 kWh pil) 400’e ulaşıyor (şimdiki olan, 41 kW pil ile, sadece 300 km’ye çarpıyor) ve Peugeot e-208 ve Opel ile Sırasıyla 340 ve 330 km’yi kapsayan menzillere sahip.

Şarj Süreleri

Şarj sürelerine bakıldığında, e-208 ve Corsa E’nin 100 kW’a kadar nasıl şarj edilebileceklerini fark etmek mümkündür. Mini Cooper SE ve Zoe ise 50 kW’ı geçmiyor. Yeniden şarj etme zamanlarında Mini ve Zoe’nun 150 km’yi kaplayacak kadar şarj etmek için yaklaşık 30 dakikaya ihtiyaç duyduğu, Peugeot e-208 ve Corsa E’nin de bu zamanın yaklaşık yarısına ihtiyaç duyduğu biliniyor.

opel-corsa-e kurşun

performans

Mini Cooper SE 184 hp ile 7 saniyede 0’dan 100’e çıkıyor ve 150km / s’lik bir maksimum hıza ulaşıyor. Peugeot e-208, Opel Corsa E ve Renault Zoe 136 km menzile sahip ve hepsi 135 km / s hıza ulaşmaktadır.

 
Boyutlara bakıldığında, ayrıca bir veri noktası göze çarpıyor. Mini Cooper SE kesinlikle diğerlerinden daha kısa. 

Peugeot e-208

Fiyatlandırma

Fiyatlar açısından, Mini Cooper SE 33.900 avrodan başlıyor, Peugeot e-208 ise 30.000’in biraz üzerinde olmalı. Corsa ve Zoe arasında henüz fiyat düzeyinde hiçbir şey bilinmemektedir, ancak ilkinin e-208’den biraz daha düşük olacağı düşünülebilirken, ikincisinin 30.000 avronun altında bir taban fiyatına sahip olması gerektiği düşünülebilir.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir