Kapat

NIO, 4.803 Adet ES8 Modelini Aşırı Batarya Yangın Riskinden Dolayı Geri Çağırdı

NEV-P50 akü modülleri, Çin’de NIO ES8 yangınlarının nedenidir. Şirketin akü paketlerini yeni bir NEV-P102 modülü ile değiştirmesi gerekiyor.

NIO, pillerin kendiliğinden yanması riski nedeniyle 4.803 ES8 elektrikli otomobilin (2 Nisan 2018 ve 19 Ekim 2018 arasında üretilen) geri çağrıldığını duyurdu.

Çinli üretici, pil modülü tedarikçisi ( CATL ) ile birlikte Şangay ve diğer yerlerde meydana gelen olayların ardından bir soruşturma yaptı. Yangının nedeni, voltaj örnekleme kablo demetinin ve akü modülünün üst kapağının yanlış hizalanmasıydı.

“Ayrıntılı analiz ve tekrarlanan testlerden sonra, araştırma, ilgili araçlardaki akü paketlerinin NEV-P50 modül özelliğine sahip olduğu ve modüldeki voltaj örnekleme kablo demetinin modülün üst kapağına basılabileceği sonucuna varmıştır. Aşırı durumlarda, sıkıştırılmış voltaj örnekleme kablo demetindeki yalıtım yıpranabilir ve kısa devre olmasına neden olabilir, güvenlik sorunu yaratabilir. Güvenlik sorunları ile karşılaşan diğer ES8 araçları aynı pil takımı ile donatılmıştır. “

Geri çağırma planında, etkilenen 70 kWh pil paketlerinin ( NEV-P50 pil modülleri ile), yeni NEV-P102 modülleriyle donatılmış 70 kWh pil paketlerinin (Ekim 2018’in sonlarında standarttır ) değiştirilmesi öngörülüyor . NEV-P102 modülleri farklı iç yapı tasarımlarına sahiptir.

4,803 ES8’in yanı sıra, geri çağırma aynı zamanda akü değiştirme istasyonlarıyla da ilgilidir. Tüm hatırlama işlemi yaklaşık iki ay sürecektir.

“Etkili, NEV-P50 ile donatılmış 02 Nisan 2018 ile 19 Ekim 2018 arasında üretilen modeller, 4,803 aracı etkileyecek şekilde tamamen geri çağrılmaya başlayacak. NIO, NEV-P50 ile donatılmış akü paketlerini, akü paketleriyle donatılmış olarak değiştirecek yukarıda belirtilen güvenlik sorununu hafifletmek için NEV-P102 modüllerini kullanacak. “

NIO’nun pil paketlerini (otomobiller ve takas istasyonları) değiştirmesi ve mülk kayıplarını kendi maliyetiyle telafi etmesi gerektiğinden (modüllerin CATL ile değiştirilme olasılığı vardır) şirket için önemli bir ek maliyete yol açacaktır.

Çin’de NIO ES8 yangını:

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 1 =