Kapat

Nio Otonom Araç Geliştirme Aşamasında Mobileye Firmasına Ortak Oldu

NIO otonom araç için kolları sıvadı

Intel firmasının bünyesinde çalışan Mobileye, NIO ile ortak girişimleri içerisine girdi. NIO firması otonom araç üretmek için Mobileye ile bir partnerlik anlaşması imzaladı. Basın açıklamasına göre NIO, Mobileye için olduğu gibi kendi araçları için de özerk sürüş sistemleri tasarlayacak ve üretecek:

“Planlanan işbirliğinin bir parçası olarak NIO, Mobileye tarafından tasarlanan ve Mobileye’nın 4. Seviye AV kitine dayanan kendi kendine sürüş sistemini tasarlayacak ve üretecek. ”

Diğer bir aşama ise NIO artık robotaksi üretebilecek. Otonom araçtan sonra bu iş için de NIO istekli olarak görünüyor.

“Üretilen kitlesel özerk araçlara ek olarak NIO, bir Servis Olarak Mobilite (MaaS) uygulamaları için araba satın alacak ve Mobileye için özel olarak yapılandırılmış bir özerk araç çeşidi de geliştirecek.”

NIO’nun başkanı William Li şunları söyledi:

“NIO sadece ürün rekabetçiliğimizi güçlendirmekle kalmıyor aynı zamanda kullanıcılarımız için eğlenceli bir yaşam tarzı da oluşturan yenilik ve son teknoloji arayışı içerisine de giriyor. Yeni nesil otomobil şirketi ve en iyi kullanıcı kuruluşu olmaya çalıştığımız için araçlarımızın güvenliğini ve kapasitelerini daha da artırmak amacıyla otonom sürüş teknolojisinin geliştirilmesinde Mobileye ile stratejik işbirliğimizi geliştirmeyi dört gözle bekliyoruz. ”

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + 2 =