Kapat

NIO Zarar Ediyor ve Baş Mali Sorumlu İstifa Etti

NIO hayatta kalmak için savaşıyor.

30 Ekim 2019’da NIO firmasından gelen bir habere göre baş mali danışman ünvanında yer alan Louis T. Hsieh istifasını firmaya sundu. Bundaki sebep olarak firmanın zarar etmesi gösteriliyor. NIO’nun bu yıl yaşadıklarını tekrar hatırlayalım.

  • Satış rakamlarının düşmesi
  • NIO ES8‘lerde meydana gelen batarya sorunları ile araçların çağırılması ve batarya değişimleri

Yukarıda açıkladığımız her iki durumda firmaya milyonlarca dolar kaybettirdi. Sonuç olarak yüksek net zararlar hisselerin düşmesine neden oldu.

Bloomberg’e göre NIO “satışları artırmak ve nakit sıkışıklığını önlemek için mücadele ediyor” .

“NIO, Çin’de batarya taşıtları için dünyanın en büyük pazarına girmeye çalıştığı gibi elektrikli araç talebini hızlandırarak zarar gördü. Bu durum teknoloji devi Tencent Holdings Ltd. tarafından desteklenen şirketin zarar etmesine yol açtı. ”

Umarız NIO yeniden toparlanır ve yeni araç satışları ile piyasada tutunmaya devam eder.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.