Kapat

Nissan Leaf Yan Çarpışma Testi Korkutucu Göründü

Test 75 km / s hızda yapıldı

İlk Nissan Leaf varyasyonu 2017 yılında tekrardan elden geçirildi ve daha güvenli hale getirildi. DEKRA ekibi ise bu iyileştirmelerin ne kadar olumlu olduğuna dair bir test yapmak istedi ve Euro NCAP testine tabi tutuldu.

Testlerdeki asıl belirlenen hedef yüksek hızlardaki kazalarda aracın nasıl tepki vereceğini görmek. Bu sebeple DEKRA Göttingen Üniversitesi’nden yardım aldı ve elektrikli otomobiller ile içten yanmalı otomobilin çarpışma anında nasıl tepti verdiğini görmek ilginç oldu.

Euro NCAP yan çarpışma testlerinde 50 km/sa hızda kullanılan araç, DEKRA’nın testlerinde 75 km/sa hızla direğe çarptırılıyor. İki testin arasındaki en büyük fark firmanın yaptığının aracın hareketli olmasıdır. Yani hareketli olan bir araç sabit bir direğe çarpıyor.

Kaza sırasında son derece korkunç bir görüntü ortaya çıkıyor. Araç neredeyse iki parçaya ayrılıyor. Bu şekilde şiddetli bir görüntünün ortaya çıkmasının nedeni hem yüksek hız hem de farklı bir test uygulanmasıdır.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 3 =