Kapat
Batarya Teknolojileri 60 0

Nissan Yöneticisi, Tesla’nın Avustralya’daki PowerPack’i “Kaynakların İsrafı” Dedi

LEAF’ı Avustralya’da bir ev enerji kaynağı olarak sundu.

Nissan’ın Küresel Elektrikli Araçlar Başkanı Nic Thomas, ikinci nesil Leaf’ı sunmak için Avustralya’ya gitti. Ancak Tesla’nın Hornsdale’deki PowerPack’ini “kaynakların tamamen israfı” olarak nitelendirerek eleştirdiğinde de tartışmalara sahne oldu.

Thomas, The Driven’e “Yapabileceğimiz, aynı zamanda pil olan otomobiller ve bu otomobiller çoğu zaman park edilmiş” dedi. Bu fikir akıllı şebekelerden ve V2G (araçtan şebekeye) teknolojisinden geliyor.

Özetle, yeni Leaf sadece elektrik şebekesinden elektrik çekemiyor. Standart V2G kabiliyeti ile başka yollarda da çalışabilir. Bu, aracın hem araç olarak hem de park edildiğinde büyük bir pil takımı olarak çalışmasını sağlar.

Akıllı şebekeler Japonya’da yıllardır test ediliyor. 

Park edilmiş EV’ler şebekeye enerji sağlayabilir ve sürücülerinin harcamak yerine para kazanmasını sağlayabilir. Günün saatine bağlı olarak farklı enerji tarifelerine sahip ülkelerde, daha ucuz olduğunda şarj edilebilir ve daha pahalı olduğunda şebekeye gönderebilirler.

Bu iki yönlü enerji akışının başka bir yönü daha vardır: güneş çatılı evlerde, arabalar şebekeye bağlandığında enerji depolama sistemleri olarak çalışabilirler. Güneş Şehri bu ihtimalden faydalanabilir.

“Günün ortasında şimdi güneş enerjisi akını var. Enerji dağıtma ve kullanma şeklimiz temelde verimsiz… İhtiyacımız olan şey sistemde esneklik ”, dedi Thomas.

Nissan uygulayıcısının akıl yürütmesindeki en büyük sorun, V2G’ye izin veren akıllı şebekelerin standart olarak hiçbir ülkede uygulanmadığıdır. Halen, Leaf’lerin birincil kontrol gücü olarak çalıştığı onaylanan Hagen, Almanya gibi ülkeler pilot testler altındalar. Veya Portekiz’de Porto Santo.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir