Kapat

Panasonic: Tesla Gigafactory 1 Çıkış Gücünü 54 GWh’e Yükseltmek Mümkün

Panasonic, Tesla Gigafactory 1’de yılda 54 GWh’e kadar pil üretimini artırma potansiyelini düşünüyor.

Bilindiği üzere Tesla Gigafactory 1 fabrikası Nevada’da yer almakta. Bu fabrika kuruluş aşamasında yılda bir kere de olsa 105 GWh üretimi hedeflemekte idi ancak şu ana kadar sadece 35 GWh üretim gerçekleşmekte.

Firma son aldığı karar ile yıllık üretimi 54 GWh seviyelerine çıkaracak. Bundaki etkenlerden biri Panasonic firmasının iş alması ve üretim seviyesini artırmak zorunda kalması.

Konu hakkında yapılan açıklama şu şekildedir;

“Ekibini kurmak için Panasonic, akü dışı sektörlerden kimya mühendislerini işe aldı ve lityum iyon akülerle başa çıkmaları için onları eğitti. Şimdi, makineyi işleten 3.000 kişi ve santralin yılda 365 gün, günde 24 saat çalışmasını sağlamak için Japonya’dan yaklaşık 200 teknik asistan var. Bizim için 54 GWh kapasiteye geçmek o kadar zor olmamalı. Şimdi bunu oldukça yüksek hacimli bir ortamda yapma konusunda bilgimiz var ”

Tesla, Panasonic firmasından herhangi bir şüphe duymadıklarını ve ihtiyaçları olan bataryaların karşılanacağını belirtti. Yeni yılda üretilecek olan Tesla Model Y ile batarya ihtiyacı daha da artacak. Umarız 54 GWh üretim bu araçların banttan çıkmasına yardımcı olur.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir