Kapat

Porsche CEO’su, Taycan Performance’ın İkonik 911’e Paralel Olacağını Söyledi

Ne yazık ki ilk üretim sınırlı olacaktır.

Porsche, performans söz konusu olduğunda bir efsanedir. Elbette, BMW, Jaguar ve benzerleri var ancak bu otomobil üreticileri Porsche’nin efsanevi olanaklarının yetkisine sahip değil. Tabii ki, biz çoğunlukla burada 911’i kastediyoruz ancak Porsche’nin bile daha az pahalı olan Cayman ve Boxster’ı birçok yönden inanılmaz.

İnşallah, bu ikonik Alman otomobil üreticisi elektrifikasyon ile sert bir şekilde ilerleyebilir ve izleyicilerini hala etkileyebilir. Gerçekte, eğer Porsche, süreci doğru şekilde gerçekleştirirse, spor otomobil meraklılarını elektrik kullanmanın geleceğin yolu olduğuna ikna edebilir.

Bunların hepsi söylendiğinde, Porsche CEO’su Oliver Blume, otomobil üreticisinin yaklaşmakta olan Taycan’ın 911 gibi süreceğini iddia etti. Ülkenin önde gelen ticari gazetelerinden biri olan Handelsblatt ile yaptığı röportajda aşağıdaki konulara değinildi.

“Elon Musk’un cesaretine ve inovasyon ve öncü ruhuna mutlak saygı duyuyorum. Bunu sevdim. Öncü ruh, bizi Porsche’da da şekillendiren bir özelliktir. Ancak, Tesla birçok yerde farklı bir yaklaşım benimsemiştir. Yeni bir Porsche kurduğumuzda, daima kendimiz için bir standart belirledik: Taycan 911 gibi sürmeli. ”

Ancak CEO, Taycan’ın Tesla’nın sanatçısına karşı nasıl rekabet edeceği hakkında pek bir şey düşünmediğini söylemek konusunda dürüsttü. Bu, Porsche’nin bu takvim yılında yalnızca 20.000 adet fazla Taycan üretmeyi planlamasından kaynaklanıyor olabilir ve yalnızca yaklaşık 10.000 adet teslim edilebilir. Buna karşılık Tesla, yalnızca Kuzey Amerika’da her ay olduğundan çok daha fazla sayıda elektrikli model sunuyor. 

Porsche’nin desteklediği en büyük baskılardan biri, elektrikli taşıtlarının Tesla’nın taşıtlarının çoğunu aşacak kadar uzun süre dayanma izine sahip olması . Electrek’e göre Blume şunları paylaştı:

“Son zamanlarda İtalya’daki yarış parkurumuzdaydım. Ve hala heyecanlıyım. Elektrikli mobilitede akü ile 911’den daha düşük bir ağırlık merkezine sahip olmamızın avantajına sahibiz. Bunun anlamı: Araç yolda daha doygun. Ayrıca, bir yanmalı motordan beş kat daha hızlı, debriyaj ve kardan mili yok. Bu, şasi teknik bilgimiz ile birlikte, özellikle virajlardaki sürüş dinamikleri üzerinde büyük bir avantaj sağlar. Ayrıca, piyasadaki diğer araçların aksine, saatte 150 kilometre’den daha fazla itme sağlayan bir dişli kutusuna sahibiz. ”

Umarım, erken üretim ve teslimat çalışmaları küçük kalabilse de, en azından başlangıçta, Porsche birçok taraftar kazanacak ve zaman içinde işleri buna göre ayarlayabilecektir.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir