Kapat

Porsche Onayladı: Taycan Üretimi 9 Eylül’de Başlayacak

Porsche, Taycan’ı hemen Zuffenhausen Almanya’daki ana tesisinde üretmeye hazır.

Alman üretici, Porsche Taycan‘ın son versiyonunun cesurca açıklanmasından sonra, 9 Eylül 2019’da ilk müşteri araçlarının üretimine başlayacağını duyurdu.

Yeni tamamen elektrikli amiral gemisi, neredeyse dört yıldır yapım aşamasında olan yeni bir üretim tesisinde (Zuffenhausen sahasında) yapılacak.

“İnşaat projesi, her biri oldukça kapsamlı kapsamda olan birçok alt projeyi içeriyordu. Sonuçta bir kaporta, bir boya atölyesi, elektrikli motor ve bileşenlerin üretimi için bir tesis, bir araç montaj salonu ve bağlantı taşıma teknolojisi olacak.”

“Binaların toplam alanı 170.000 metrekaredir.”

Porsche, yenilenebilir elektrik kaynakları, ısı ve enerji tasarruflu binalar üretmek için biyogaz sayesinde  “esnek, ağlı ve 4.0 üretim teknolojisini kullanan” olarak tanımlanan ve CO₂ nötr olarak öngörülen tesisin modernliğinin altını çiziyor.

Üretim hacminin ne kadar yüksek olabileceği henüz bilinmiyor – başlangıçta yılda 20.000 duyduk ancak daha sonra 40.000 söylenti alındı. Rakam ayrıca Taycan türevlerini de içerebilir.

2018’de 256.255 otomobil satışı göz önüne alındığında, Taycan’ın Porsche’nin yılda 300.000 araca yaklaşmasına izin vermesi ihtimali var.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir