Kapat

Porsche, Rimac Automobili’deki Hissesini % 10’dan % 15,5’e Çıkardı

Hırvat yıldız Rimac Automobili, Porsche’den ek yatırım aldı.

Porsche ve Rimac Automobili, yüksek performanslı EV teknolojisi geliştirme ile ilgili ortaklıklarını güçlendirmektedir.

Alman üretici ilk olarak Haziran 2018’de Rimac Automobili’nin % 10’unu ve Rimac’ın yan kuruluşu Greyp Bikes’in % 10’unu aldı.

Rimac’ın değeri yüksek ve hızlı ilerleme kaydettiği için Porsche’nin hissesini % 15,5’e yükseltmeye ikna edildiğini varsayıyoruz.

“Porsche elektrikli model yelpazesinin ölçeğini arttırırken ortaklık, Rimac’ın güç aktarımları, piller ve elektrifikasyon ve özerk sürüşle ilgili diğer bileşenler de dahil olmak üzere araç elektrifikasyonu konusundaki uzmanlığını isteyecek.”

Rimac için diğer önemli bir ortak ise Hyundai Motor Grubu ile mayıs 2019’da gerçekleşti.

Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Porsche AG’nin Baş Mali Sorumlusu Lutz Meschke şunları söyledi:

“Porsche, Rimac’a bir yıl boyunca olumlu gelişiminde eşlik etti. Porsche ve Rimac’ın birbirlerinden çok şey öğrenebileceği çok çabuk belli oldu. Rimac ve şirketine ikna olduk, bu yüzden şimdi de payımızı artırdık ve pil teknolojisi konusundaki işbirliğimizi genişletmek için çabalıyoruz. “

Rimac Kurucusu ve CEO’su Mate Rimac şunları söyledi:

“Porsche’yi bir partner olarak kazanmak, tarihimizdeki en önemli dönüm noktalarından biriydi. Porsche’nin şimdiki payını arttırması, işbirliğimizin en iyi teyidi ve daha da yakın bir ilişki için temel teşkil ediyor.” Ortaklığımızın içerisinde gelecekte birlikte hareket etmek istediğimiz birçok fikrimiz var.Anahtar, her iki ortak için bir kazan-kazan durumu yaratmak ve nihai müşterilerimize değer katmak. Heyecan verici elektrikli modeller geliştirmek için sabırsızlanıyoruz. “

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir