Kapat

Porsche, Rimac’ın Yardımıyla Dünyayı Yenen Elektrikli Hypercar’a Söz Verdi

Stuttgart’ın özellikle Mercedes ve Aston Martin’deki manzaraları var.

Porsche ve Rimac‘in ortak bir ortaklığı var. Taycan’ın ilk çıkışından kısa bir süre sonra Porsche, Rimac’a olan ilgisini yüzde 10’dan yüzde 15,5’e çıkardığını açıkladı. Başlangıçta, bu gözden geçirilmiş ortaklığın verebileceği ile ilgili net değildi ama şimdi dünyayı yenen elektrikli (veya tamamen elektrikli) bir hipercar üretebileceğini biliyoruz.

Porsche’nin EV projeleri başkanı Dr. Stefan Weckbach, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yuvarlak masa görüşmesi için Avustralya web sitesi Motoring ile oturdu. Orada pil teknolojisi, Porsche’nin Rimac ile olan ilişkisini geliştirdi ve yaklaşmakta olan bir elektrikli köprü hakkında konuştu.

Weckbach, “Hedefimiz her zaman, hangi arabada olursa olsun, segmentte en sportif arabaya sahip olmak” diyor. “Katı halli bataryaların bir sonraki adım olacağından oldukça eminim. Sanırım önümüzdeki birkaç yıl içinde lityum-iyon bataryalarda bir teknoloji basamağı olacak… 

Dolayısıyla devam eden farklı fikirler ve tartışmalar var ve pazarda kesinlikle bir sonraki Porsche hiper vagonu olacak, ama bugün size ne zaman olacağını ve bunun teknolojisinin ne olacağını söyleyemem. Eğer tamamen elektriklise bir yaklaşım olabilir… bir Porsche motoru da olabilir. ”

Bu köprüye güç veren her ne ise Weckbach, Porsche’nin zirvede olmakla ilgilendiğini açıkça ortaya koyuyor. Bunun anlamı, aracın 1.000 beygir gücünden (745 kilowatt) üzerinde ve Mercedes-AMG One ve Aston Martin Valkyrie gibi alternatiflere rakip hıza sahip olmasını bekliyoruz .

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir