Kapat

Porsche Taycan Dış Çizimleri Yayınlandı

Porsche “ayak garajları” ve hava girişlerindeki farlar ile elektrik kullanıyor.

Porsche bugü, Eylül ayında prömiyer için planlanan Taycan modelinin yapım versiyonunun birkaç dış taslağını paylaştı.

Tamamen elektrikli Porsche bize Mission E konseptini hatırlatıyor ve marka kimliğini koruyor. Stil Başkanı ve Porsche Başkanı Michael Mauer, Taycan’ın oranlarının benzersiz olduğunu söyledi.

Sportif bir BEV tasarımı, bataryaların konumu gibi bazı zorluklar getirir. Basit bir kaykay yerine Porsche, yüksekliği düşük tutmak için “ayak garajları” adını aldı.

“Tasarım açısından bu başlangıçta orantılarla ifade edilir. Spor otomobillerin diğer araçlardan daha geniş bir yükseklik oranına sahiptir. Ve tamamen elektrikli taşıtların mimarisini yeniden tanımladığımızı söyleyecek kadar ileri gidildi”

Ne şekilde, Bu kadar özel olan ne?

Taycan, oranları bakımından kesinlikle eşsizdir. Genellikle, tamamen elektrikli araçlar, geleneksel olarak çalışan emsallerine göre daha yüksektir, çünkü nispeten ağır ve büyük piller, yolcular üzerlerinde otururken aracın zeminine yerleştirilmiştir. Bunu kabul etmeye istekli değildik. Bununla birlikte, sadece tek bir sürüş dinamiği ile ilgili nedenlerden ötürü aküleri farklı bir yere takamazsınız – ağırlık merkezi mümkün olduğu kadar düşük olmalıdır. Ayrıca aracı daha da genişletemeyeceğiniz için, özel zorluk, yolcuları bir Formula 1 yarış arabasında olduğu gibi yaslanmış bir pozisyonda bulunmak zorunda kalmadan mümkün olduğunca düşük konumlandırmaktı. Bunu “ayak garajları” ile çözdük. Sportif araç yüksekliği ile birlikte bile rahat bir oturma pozisyonu sağlar. Geçmişe bakıldığında bu sözde paketin en büyük zorluk olduğunu söyleyebiliriz. Araç ne kadar yüksek olabilir? Yolcular ne kadar uzun ve geniş olmalı, ne kadar yatay veya dik oturacak? Tipik olarak bana göre Porsche budur – bu ideal çözümü bulmak için çabalıyor. “

Porsche Taycan sketch
Porsche Mission E concept

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir