Kapat

Porsche Taycan İç Dizayn Görüntüleri Yayınlandı, Yolcu Tarafından Bir Ekran da Mevcut

Tüm bu camlar: Taycan‘ın 53 inç ekran hakimiyeti var.

Ekranları sever misiniz? Çünkü 2020 Porsche Taycan hepsine sahip. 20 Ağustos’ta yayınlanan bir gösterinin ardından Porsche, yeni elektrikli otomobilin kabininin Eylül ayının başında piyasaya sürülmesinden önce altı fotoğrafını yayınlayarak şirketin iç tasarım dilini 21. yüzyıla sağlam bir şekilde getiren dijital olarak yoğun bir kokpiti gösterdi.

Bu, Taycan’ın Porsche tasarım geleneğini bıraktığını söylemedi. Çizgi, yatay olarak odaklanmış bir “üst kanat” ve dik bir yüze sahip iki elemanlı bir düzeni ve şanzıman tünelinin gazla çalışan bir araçta olacağı dar bir “alt kanat” ı korur. 911 boyunca Taycan’ın kabinine bakın ve benzerlik açıktır.

2020 Porsche Taycan
2020 Porsche 911 Carrera S Cabriolet

Yine de hiç bu kadar çok ekranlı bir 911 olmadı. Taycan‘ın kokpiti’nin taç mücevheri, direksiyon kolonunun üstünde 16,8 inç büyüklüğünde kavisli bir ekrandır. Tasarım açıkçası çarpıcı. Bu haftanın başlarında ambargolu bir arka planlayıcıda görmemize olan tepkimiz, Tesla Model S’deki büyük merkez ekranını ilk gördüğümüzde biraz daha büyüktü – daha önce seri üretilen bir arabaya bağlanan böyle bir şey hiç olmadı. Ekranı çevreleyen farları, denge kontrolünü, süspansiyon sıkılığını kontrol eden ve aracın sürüş yüksekliğini serbest bırakan görüntü ile değerlendiren dokunmatik kapasitif düğmelerdir.

Büyük ekran da, sürücülere direksiyon simidinde kolayca dönebilecekleri dört ayrı ön ayar modu verecek şekilde çok fonksiyonel olmalıdır. Standart kurulum (aşağıda gösterilmiştir), markanın araçlarını on yıllardır süsleyen beş arama düzenini taklit ettiği için herhangi bir Porsche meraklısı tanıyacak. Bir merkez kadran, merkezi bir takometre yerine, etrafını saran bir güç ölçere sahip bir dijital hız göstergesine sahiptir. İki ayrı “kadran” merkezi kısmı çevreliyor, bilgiler baktığınız merkezden daha da önem kazanıyor.

Hiç bu kadar çok ekranlı bir 911 olmadı.

İki harita ayarı, orta kadranı değiştiren azaltılmış bir mod da dahil olmak üzere, kümeyi navigasyon ekranının bir uzantısına dönüştürür. Tam Harita modu, tüm 16,8 inçlik ekranı kaplar. Son olarak, Saf ayarı ekranı yalnızca hız, trafik işaretleri ve gezinti için basit bir okla sınırlandırır.

Gösterge panelinin sağına bakın ve beklediğiniz yerde 10,9 inçlik bir dokunmatik ekran var. Daha da ileriye bakın ve yolcunun hemen önünde istemediğiniz başka bir ekran daha var. Bu ekranlar kapalıyken, düzgün bir şekilde çizgi ile karışıyorlar. Otomobil endüstrisini sürükleyen tablet tarzı günaha karşı koymak için Porsche‘a övgüde bulunun.

2020 Porsche Taycan

Her iki ekran da diğer modern Porschelerde bulabileceğiniz bilgi-eğlence sisteminden farklı bir işletim sistemi kullanıyor. Özelleştirilebilir bir ana ekran, Porsche‘nin şu anki bilgi-eğlence sisteminden daha temiz ve akıllı görünüyor ancak üç karo düzeni (aşağıdaki yolcu ekranında gösteriliyor), BMW iDrive sisteminin şu anki sürümünü biraz fazla hatırlatıyor. Tek tek döşemeleri gösteren bir ekran, yeniden yapılandırılabilir üç döşeme ayarı çok fazlaysa sürücünün belirli uygulamalara erişmesine ve uygun bilgileri öne ve ortaya koymasına izin verir.

Orta konsol, 8,4 inçlik bir alana sahip üçüncü bir (veya dördüncü yolcu ekranı için kutuyu işaretlerseniz) ekranını barındırıyor. Klima kontrolleri için birincil arayüzdür ancak alt kısım dokunsal bir dokunmatik yüzey olarak iki katına çıkar. Lexus’un trackpad kurulumunun ideal bir sürümü gibi ve el yazısı tanıma özelliğini de içeriyor. Alt ekran aynı zamanda park halindeyken ve takılıyken şarj seviyesini de gösterebilir.

Taycan‘ın kabininin ileriyi düşünen doğasının bir dezavantajı var ve tartışmamız gereken bir başka sanal asistan şeklinde geliyor. Basitçe “Hey Porsche” deyin ardından doğal dil komutunu izleyin ve araç cevap verir. Rakipler Mercedes-Benz ve BMW tarafından sunulan sistemlere benzer işlevsellikler (daha iyi veya daha kötüsü için) bekliyoruz.

2020 Porsche Taycan

Başka bir gelişmiş sistem elektrikle kontrol edilen iklim kontrol delikleri şeklinde gelir. “Sanal Hava Akışı Kontrolü” sistemi ile eşleştirilen sahipler, iklim kontrol sisteminden hava akışı için ön ayarları seçebilir ve elektrikli panjurları bağımsız olarak ayarlayabilir. Son olarak, ek bir 5,9 inçlik ekran isteğe bağlı dört bölgeli bir iklim kontrol paketinin parçası olarak arkadaki iklim kontrollerini yönetir. Porsche, geleneksel panjurların geçmişte kaldığını söylüyor – buna razı olmadan da bu elektrikli şeylerle daha fazla oynamamız gerekecek.

Bir F-22 Raptor pilotunu kıskandıracak bir cam kokpitin tasarımına ve uygulamasına yönelik revizyonun ötesinde, Porsche de sürdürülebilirliğe doğru bazı adımlar attı. Geri dönüşümlü polyester elyaftan yapılan isteğe bağlı “Race-Tex” döşemeleri, üretim sırasında çok daha az karbon dioksit üretiyor. Zemin halılarında da geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılıyor. Maalesef, sürdürülebilir kabin malzemelerinin kullanımını tam olarak desteklememize rağmen, bu malzemelerden hiçbiriyle etkileşime giremedik.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir