Kapat

REE Tekerlek İçi Motor Nasıl Çalışır

Gerçekten akıllı çözümler ile yayılmamış kütleyi azaltmayı başarır.

REE hakkında ilk yazdığımız zaman İsrail şirketinin önerdiği şey hakkında bilgiden daha çok şüphemiz vardı. Böylece PR ekibine ulaştık. Ve şirketin CEO’su Daniel Barel ile röportaj yaptık. Her şeyin tekerleği olduğunu söyledi, bu da şirketin başardığını iddia ettiği azalmamış kütle ile uyumsuz görünüyordu. Frankfurt Otomobil Fuarı’nı ziyaret etmek için hiçbir şey netleştirilemedi, özellikle şirketin otomotiv ekibi lideri Ran Dekel’in yardımı ile.

Dekel bize REE sisteminin ne sunduğuna dair kapsamlı bir açıklama yaptı. Ve Barel daha önce söylediğimiz gibi hepsi direksiyonun içinde değil. Sahip olduğumuz izlenim, bütün şüphelerimizi netleştiremediği yönünde oldu. Patentlerle ilgili bir sorun mu var? Barel’e göre hayır. Görünüşe göre ana ortağı olan Musashi’nin talebi vardı.

“Motor ve tekerlek arasında bir tork transfer modülü var. Süspansiyon, 17 inç jantlar için 150 mm’lik bir harekete sahip ve direksiyon telden yapılıyor ”dedi. “Daha büyük bir tekerlek daha fazla seyahat sağlayabilecektir.”

REE’nin basın toplantısı sunumunda yer alan bu görüntü, sistemin bazı ayrıntılarını gösteriyor:

Şirket, sisteme Köşe Modülü adını veriyor. Teker bu görüntüye göre entegre bir fren diskine sahip gibi görünüyor ancak mantıklı olmaz. Videoyu seyrederken, şirketin sadece normal olanlar gibi birçok farklı tekerlek kullandığını görüyorsunuz.

Yine de, tek teker veya teker fren sistemi, e-motoru ve sürtünme frenini entegre eder. Tanımlar nasıl çalıştığına biraz daha fazla ışık tutuyor ancak işler kesinlikle tekerleğin içinde değil. 

REE’nin geliştirdiği şey, bir platforma kolayca bağlanabilen düşük yayılmamış bir kütleye sahip bir elektrik modülüdür: “Sadece dört cıvata ve bir elektrik bağlantısı gerektirir. Herhangi birinin bir sorunu varsa, 15 dakikadan daha kısa bir sürede düzeltebilirsiniz. Sadece modülü değiştirin ve çalışmaya devam edin, ”dedi Dekel.

Mühendis bu modüllerin her birinin şu anda 15 kW’a (20 hp) sahip olduğunu ancak daha güçlü olacak şekilde ölçeklendirilebileceklerini söyledi. Ayrıca şu anda öngörülen üç başvuru olduğunu söyledi. Yön veren tekerleklerin daha büyük tekerlek kemerlerine yerleştirildiğine dikkat edin.

Bunlardan biri küçük bir teslimat özerk araba için olacaktır. REE Air olarak adlandırılıyor ve şu anda Frankfurt Otomobil Fuarında sunulan mavi platformu kullanıyor. İkinci fikir, REE Share adı verilen dört veya altı koltuk bir binek otomobil için. Daha geniş ve daha uzun olan kırmızı platformu kullanır.

Ayrıca, sonuncusu için REE Bolder adlı ticari bir araç da olacaktır. Gerçek ürünlerden çok, bunlar REE iç motorunun mükemmel bir uyum sağlayabileceği teorik durumlardır. Özellikle servis ile zaman kaybetmeyenler için.

Dekel, “Bu çözümün karşı karşıya kalacağı tüm fiziksel taleplerle başa çıkacak parçalara sahip olmak gerçekten zordu ancak sonuçlardan oldukça memnunuz ve dünyaya ne yapabileceğini göstermek için endişeliyiz” dedi.

Hala tekerlekli motorların ve tüm parçalarının resimlerini görmek istiyoruz. Umarım REE gelecekte bütün bunları daha ayrıntılı olarak sunarsa Misashi karşı çıkmaz.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir