Kapat

Rejeneratif (Faydalı) Frenleme Nedir ? Elektrikli Otomobiller için Faydası Nedir?

Elektrikli otomobil sektöründe rejeneratif yani faydalı frenleme terimlerini çoğu kez duyarsınız. Bunun ne anlama geldiğini belki de çoğunuz merak ediyorsunuz. Bu makalemizde sizlere bu frenlemenin ne anlama geldiğinden ve neden kullanıldığından bahsedeceğiz.

Normal aracınızda fren pedalına bastığınız zaman fren sistemi devreye girer ve tekerlere baskı yaparak aracın yavaşlamasını sağlarız. Tam olarak ta elektrikli otomobilde bu durum söz konusudur. Eğer bir elektrikli otomobilde fren yaparsanız tekerlerde oluşan ısı tekrar kullanılır ve bataryaların şarj olmasını sağlar. Birinci faydalı kullanım yöntemi bu şekildedir.

İkinci durum ise elektrik motorunun güç üretmesidir. Elektrik motoru yapısı bakımından frenlendiği zaman jeneratör görevi görür ve elektrik üretilmesini sağlar. Bu üretilen enerji yeniden bataryalara yönlendirilir ve bataryaların şarj olmasını sağlar. Bu işlem araç çalışıyorken ve frenleme esnasında gerçekleştirilir.

Bir elektrikli otomobil rejeneratif frenleme ile yaklaşık olarak %30 oranında enerjisini geri kazanabilir. Yani bie Tesla aracının menzilinin 3’te birini rejeneratif frenleme ile kazanabilirsiniz. Elektrikli otomobil sektöründe bu frenleme menzil açısından çok önemlidir. Bu yüzden firmalar frenleme kuvveti ve geri kazanım üzerinde çokça vakit harcamaktadırlar.

Rejenaratif frenleme yapılırken bunu siz farkedemezsiniz. Elektrikli otomobiller bu durumu kullanıcılara hissettirmeden bu işlemi gerçekleştirebilir. Konu hakkında daha fazla merakınız varsa yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir