Kapat

Renault’dan Çıkan İkinci El Bataryalar Elektrikli Yolcu Gemilerde Yeniden Hayat Buluyor

Nehir kruvazörü sadece elektrikli sürücü için mükemmel bir uygulama değil ikinci el aküler içinde kullanım yeridir.

Renault elektrikli otomobillerinden çıkan ikinci el bataryalar artık yeni bir kaputun altında çalışmaya devam edecek. Black Swan adı verilen bu yolcu gemisi 2 ile 8 kişi arasında yolcu kapasitesine sahip.

Black Swan, Fransız uzman denizcilik şirketi Seine Alliance tarafından 2024 yılına kadar % 100 elektrikli nehir gezintisi filosuna katılacak. İlk üretimden çıkacak gemilerin 2020 yılında teslim edilmesi bekleniyor.

Black Swan, teknenin koltuk koltuklarının altında bulunan su geçirmez paslanmaz çelik kaplara yerleştirilmiş dört adet pil takımı kullanarak yaklaşık iki saat seyir yapabilir. Şarj işlemi yaklaşık 2-3 saat sürecek. İki bağımsız elektrik motoruna sahip ve bu motorlar 20 kW gücünde. Üretici firmanın konu ile ilgili yapmış olduğu açıklama aşağıdaki gibidir;

“2020’de hizmete girmesi nedeniyle Black Swan sekiz yolcu taşıyabilir ve Renault ZE araçlarında kullanılan bataryalar ikinci hayatında bu gemide kullanılacak. Paris’teki Seine Nehri üzerinde iki saat boyunca dolaşmaya izin veren bir çift 20 kW elektrik motoru, tam şarj ile iki ya da üç saat sefer müsaadesi verecektir.

Black Swan, İtalyan Tullio Abbate firması tarafından yaptırılan mevcut bir tekneye dayanıyor. Aslen geleneksel bir içten yanmalı motorla çalışan tekne kaputu altına yerleştirilen ikinci el bataryalar ile çalışacak ve bu bataryalar 278 kg ağırlığındadır. “

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir