Kapat

Rivian’ın Akü Soğutma Kapasitesi Veriminin Yüksek Olmasını Tetikliyor

Normal elektrikli otomobillerden % 20 ile 25 daha fazla verimli.

Rivian R1T ve R1S modelleri ile kullanıcıların karşısına çıktı ve son derece beğeni aldı. Firma R1S modelinden 100.000 adet sipariş aldı ve kısa süre içerisinde bu siparişlerin teslimine başlanacak.

Rivian’ı bu derece çekici kılan şeyin ne olduğuna dair bir araştırma yapmak istedik. Araştırmalar sonucunda performans olarak batarya veriminin % 20 ile 25 arasında diğer araçlar kıyasla daha iyi olduğunu gördük.

Elektrikli araç aküsü soğutması, akü paketinin yüksek enerji yoğunluğu potansiyelini en üst düzeye çıkarmak konusunda önem arz etmektedir. Elbette, buraya girmeyeceğimiz birçok faktör var, ancak teknoloji hakkında bilgi sahibi olanlar aktif sıcaklık yönetiminin anahtar olduğu konusunda kesinlikle hemfikir olacaklar.

Rivian Automotive Başkan Yardımcısı Richard Farquhar ile yapılan bir söyleşide bu konuya değinildi ve sorular soruldu. Bu konuda yetkilinin yaptığı açıklama şu şekilde oldu;

“Şu anda dünyadaki en yüksek hacimsel enerji yoğunluğu modülleri ve paketi olduğuna inandığımız şeye sahibiz. Bugün piyasadaki herhangi bir şeye kıyasla litre başına watt saatte % 20-25 daha fazla enerji yoğunluğu kazandık”

Soğutma teknolojisi ile bu kadar üstün verime sahip olan firma gelecek ile ilgili emin konuşuyor. Bu sayede araçlarında 650 km’ye kadar menzil bulabiliyor. Firma yeni araçlarını 2020 yılı itibari ile kullanıcılara sunmaya başlayacak.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir