Kapat

Škoda Superb iV, Seri Üretime Girdi

Škoda Superb iV, Škoda için ilk takılan hibrit bir modeldir.

Škoda, ilk plug-in hibrid modeli olan Škoda Superb iV’nin ( Volkswagen Passat GTE’nin türevi ) Çek Cumhuriyeti’ndeki Kvasiny tesisinde seri üretimine başladı.

Superb iV, Škoda’dan sitenin bazı alanlarını değiştirmek için 12 milyon € (13,3 milyon $) yatırım gerektiren geleneksel güç aktarımına sahip modellerle aynı üretim hatlarında inşa edilmiştir. Kvasiny’de üretilen diğer modeller Karoq ve Kodiaq’dır.

ŠKODA AUTO, ilk elektrikli ŠKODA üretim modelinin imalatının özel gereklilikleri için Kvasiny sahasını hazırlamak için yaklaşık 12 milyon euro yatırım yaptı. Yenileme çalışmaları sayesinde, SUPERB iV plug-in hibrid, geleneksel bir yanmalı motor içeren modellerle aynı üretim hattında oluşturulabilir. İki tahrik modelinde farklı döşeme kapları bulunduğundan, kaportacıdaki bazı ekipmanların adapte edilmesi veya kurulması gerekiyordu.

Kalite kontrol için kullanılan salon tamamen yenilenmiştir: üretim sürecinin bir parçası olarak araçların üretimi ve devreye alınması için iş yerlerinin yeniden düzenlenmesi gerekiyordu. Üretim hattına ŠKODA AUTO ayrıca şasi çerçeveleri için ek bir kap ve yüksek voltajlı ve 12 voltluk aküler için bir manipülatör kurdu.

Ayrıca ŠKODA AUTO, elektromobilite ile ilgili personel gelişimi ile ilerlemeye devam etti. Bu amaçla, otomobil üreticisi Kvasiny’de yeni bir eğitim merkezi kurdu; o zamandan beri yaklaşık 5.500 personel buradaki eğitimlerini tamamladı.

Škoda Superb iV özellikleri:

  • 13.0 kWh batarya
  • 56 km’ye (34,8 mil) WLTP menzili ve 930 km’ye (578 mil) kadar benzinli motorla birleştirildiğinde
  • sistem çıkışı: 1.4 TSI benzinli turboşarjlı motordan (110 kW / 150 PS) ve 85 kW / 115 PS elektrik motorundan 160 kW (218 PS)
  • 3,6 kW yerleşik şarj cihazı (yaklaşık 3,5 saatte tam şarj)

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir