Kapat

Smart, Frankfurt Otomobil Fuarında Restyling ile Tam Elektrikli Duruma Geçiyor

Daimler, Smart‘ın kontrolünü Geely’ye vermeye hazır görünüyor. 

Geely bunun sorumluluğunu almasaydı Smart, 2026’da ölecekti. Daimler’in hayatta kalmasını ekonomik açıdan mümkün kılmak için bir ortağa ihtiyacı vardı. Üretim ve mühendislikten sorumlu Çinli firması ile Alman üretici, yalnızca araçların tasarımından sorumlu olacak. Bu, şirketi sıradan bir otomobil üreticisinden sadece elektrikli bir otomobil markasına geçerken önem verdiği tek şey. Ve bu resmen Smart’ın şu anki serisinin ortasında yenilenmesiyle bir sonraki Frankfurt Motor Show’da gerçekleşecek.

Şirket, ForTwo ve ForFour’un benzersiz ön tamponlara sahip olduğunu söylemekten gurur duyuyor. Ancak farklılıkları tespit etmek için yan yana görmek zorunda kalacaksınız. 

Teknik özelliklerle ilgili olduğunda, elektrikli Akıllı arabalar aynıdır. Hala 60 kW (80 hp) arka motorları var. Smart bunun hakkında konuşmadığı halde, pil takımı 17.6 kWh kapasiteye sahip. Ama bu daha da kötüleşiyor.

Gerçek şu ki yanma ile çalışan seçeneklerin markadan bu noktada kaldırılması, şimdiden olduğundan daha zayıf hale getiriyor. Bundan sonra ne olduğunu açıkça gösteriyor.

Smart, ICE araçlarını Mart 2019’da üretmeyi bıraktığını söyledi. Ürettiği ürünleri bugüne kadar satmayı başardı. Onlar için zayıf talebe rağmen, artık gaz yakmayan araçların bıraktığı boşlukları dolduracak elektrikli arabalar olmayacak. 

Daimler’in, Smart’ın 2022’ye kadar sıkı tutulması için daha iyi elektrikli ürünler elde etmek için çok çaba harcamak istemediği ya da istemediğini net olarak bilemiyoruz.

Çin Titanı size olağanüstü bir şey sunsa iyi olur. Sadece Smart’ı hayatta tutmakla ilgili olmayacak. Başlangıçta tamamen elektrik olması amaçlanan şirket için pratik olarak yeni bir temel olacak ancak günümüzde bu konu çok geç kaldı. Umarız smart hayatta kalır.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir