Kapat

Soğuk Havaların Elektrikli Otobüs Menzili Üzerinde Önemli Etkisi Mevcut

CTE’ye göre soğuk havalarda elektrikli otobüs menzili, hidrojen yakıt hücresi otobüsleri menzilinden daha fazla azalıyor.

Ulaşım ve Çevre Merkezi (CTE), yaptığı bir çalışmada soğuk havaların elektrikli otobüs menzili üzerinde etkisini araştırdı. Bu çalışma Cleveland State Üniversitesi (CSU), Orta Batı Hidrojen Mükemmeliyet Merkezi (MHCoE) ortaklığı ile gerçekleştirilmiştir.

Bilindiği üzere elektrikli araçlarda soğuk hava menzili önemli derecede düşürmektedir. Aynı zamanda sıcak hava da menzil üzerinde etkilidir. Çalışmanın sonucunda yakıt kaynağından bağımsız olarak tüm transit otobüslerin, aşırı hava koşullarında bir miktar menzil kaybı yaşadığı ortaya çıkarılmıştır Geleneksel dizel modeller, tıpkı arabalar gibi kışın daha fazla yakıt kullanıyor.

Ancak elektrikli otobüsler de hidrojen yakıtlı araçlara göre kışın daha fazla menzil kaybı yaşıyor. Yapılan çalışmada şu sonuçlar elde edildi.

  • Tamamen elektrikli bir otobüsün menzilinde % 37,8 azalma yaşandı.
  • Hidrojen yakıt hücresi menzilinde % 23.1 azalma yaşandı.

Yukarıdaki menzil düşüklüğüne sebep olan testler 50-60 ° F (10-15 ° C) ile 22-32 ° C (-5 ° C ila 0 ° C) arasında yapılmıştır.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir