Kapat

Taycan ile Birlikte Geliştirilen Elektrikli Porsche Macan Turbo 700 HP’ye Sahip Olabilir

Bir Turbo S versiyonu da olacak.

Taycan gösteriminden sonra bir Macan’ın geleceğini hepimiz biliyorduk. Porsche bu durumu bir basın açıklaması ile onayladı. Ancak bilmediğimiz şey Macan‘ın nasıl inşa edileceği ve SUV’un elektrikli versiyonu ne kadar hızlı gidebildiği.

Autocar’dan bir rapor bu konuya ışık tutmayı amaçlamaktadır. Porsche’nin SUV direktörü Julian Baumann’a göre yaklaşmakta olan tam elektrikli cihazlar her iki tür SUV alıcısını da yatıştırmak için içten yanmalı motorlu Macan’lar ile yan yana satılacak. 

Fakat nihayetinde elektrikli Macan, kendinden öncekinden tamamen farklı olacak. Öyle ki, aslında Taycan’ın platformunun üzerine inşa edilecek. Aynı rapora göre elektrikli Macan, Volkswagen Group’un Taycan’ın J1 platformundan geliştirilen yeni Premium Platform Electric (PPE) mimarisi ile tasarlandı.

Bununla birlikte elektrikli Macan’ı geliştirmenin zorlukları Taycan’la aynı olan konulardır. Bu zorluklar arasında aerodinamik, pil ağırlığı ve pille çalışan bir araba yapmanın gerektirdiği zorluklardır. Ancak tamamen farklı bir platformda bile Baumann, elektrikli Macan’ın selefinin DNA’sını elinde tutacağını bu da sınıfındaki en sportif model olarak kalacağını söyledi.

Bununla birlikte Baumann, Turbo ve Turbo S olarak etiketlenen 2020 Macan’ın en güçlü versiyonunun yaklaşık 700 beygir gücü (525 kiloWat) ve (1.017 Nm tork üreteceğini de sözlerine ekledi. Tıpkı Taycan gibi her dingile güç sağlayan iki motorla dört tekere de güç sağlanacaktır. Ayrıca Macan’ın kullanım ömrü boyunca tanıtılacak daha az güçlü sürümler olacak.

Porsche, otomobilleri için yarı iletken pil kullanmaya da bakıyor ancak endüstrinin kullanabilmesi beş ila yedi yıl arasında bir süreye ihtiyaç olacak.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir