Kapat

Tesla 2. Çeyrek Araç Güvenliği Raporu Güncellenmiş Otopilot ve Yangın Verileri Sağlıyor

Rakamlar gelişme göstermeye başlıyor.

Tesla, arka arkaya dört çeyrek boyunca araçlarının güvenliğini çevreleyen ayrıntılı bir rapor sunmuştur. Son 2. Çeyrek raporu çevrimiçi olarak yayınlandı. Yalnızca kazalarla ilgili güncellenmiş bilgileri değil, aynı zamanda araç yangınlarıyla ilgili yeni bilgileri de içerir. 

Tesla araçlarının inanılmaz derecede güvenli olduğunu zaten biliyoruz. Otomobil üreticisi güvenliğe çok önem veriyor. Aslında, Model 3 , Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından kaydedilen en düşük yaralanma sayı olasılığını aldı. Ek olarak, son Euro NCAP güvenlik testlerinde aşırı derecede başarılı oldu.

Tesla’nın kaza raporu, kaza başına geçen toplam filo mil sayısına odaklanıyor. Daha spesifik olarak, Autopilot’un devreye girip girmediği kazalara işaret eder .

2018 Ekim’inde (3. 2018), otomobil üreticisi bu türden ilk raporunu yayınladı. Autopilot devreye girdiğinde, Tesla araçlarının sürülen 3.34 milyon mil başına bir kaza geçirdiğini belirtti. Otopilot kullanılmadan bu rakam 1,92 milyon milde geldi.

Yukarıdaki rakamlar Q4 2018 ve Q1 2019 için iyileşmedi. Ancak, son çeyrek raporunda kayda değer bir iyileşme görülüyor. Tesla hisseleri:

“2. çeyrekte, Autopilot’un araç kullandığı her 3.27 milyon mil için bir kaza kaydettik. Autopilot’u olmayan fakat aktif güvenlik özelliklerimizle sürülenler için, sürülen her 2,19 milyon mil için bir kaza kaydettik. Autopilot olmadan ve aktif güvenlik özelliklerimiz olmadan sürenler için, sürülen her 1,41 milyon mil için bir kaza kaydettik. Karşılaştırma yapıldığında, NHTSA’nın son verileri ABD’de her 498.000 milde bir otomobil kazası olduğunu gösteriyor.

* Not: Üç aylık güvenlik raporumuzu yayınladığımızdan beri, NHTSA bu çeyrek raporunda referans aldığımız yeni verileri yayınladı. “

Tesla, yangın raporu açısından, 2012 ve 2018 arasında, seyahat eden her 170 milyon mil için bir yangın çıktığını söyledi.

“2012 – 2018 arasında, seyahat eden her 170 milyon mil için yaklaşık bir Tesla aracı yangını oldu. Buna karşılık, Ulusal Yangın Koruma Birliği (NFPA) ve ABD Ulaştırma Bakanlığı’ndan gelen veriler, ABD’de seyahat eden her 19 milyon mil için bir araç yangını olduğunu göstermektedir.

NFPA verilerine göre uygun bir karşılaştırma yapmak için Tesla’nın veri seti, yapı yangınları, kundaklama ve bu süre zarfında Tesla’nın yaklaşık % 15’ini oluşturan araçla ilgili olmayan diğer şeylerden kaynaklanan araç yangınları örneklerini içermektedir. ”

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir