Kapat

Tesla Araçları En Güvenli Araba Listesinden Çıkarıldı: Yeterince Çarpışma Testleri Yapılmıyor

Sigorta şirketinin kanıt olmadan güvende olup olmadığını nasıl bilebilir?

Folksam, 1983’ten bu yana o ülkedeki en güvenli otomobiller hakkında araştırmalar yayınlayan bir İsveç sigorta şirketidir. Bu yıl, insanların araba kazalarında yaşadıkları zararları 324 modelde analiz ederek yolcularına zarar verme olasılığı daha az olan ve daha az miktarları gerektiren tespit edildi. Hayır Tesla listesine dahil edilmiştir. Bunun nedeni Tesla otomobillerinin yeterince çarpmadığıdır.

“Yeterince kanıt yok. Bu yılki materyalde Teslalar ile yedi kaza gördük ve bu çok az. Bunlar çok sayıda güvenlik sistemleri ve araç filosu çok küçükse onlar bizim listelerde yer alması asla anlamına gelir ve yüksek güvenlik sağladığı ortadadır.

İsveç’te Tesla satışlarını aradık. Model 3 2019, 453 otomobil ile temmuz ayında onuncu en çok satan modeli oldu. Tesla, 2016’dan beri ülkede her yıl yaklaşık 1.200 birim satıyor. Yıllık satışlar yaklaşık 350.000 otomobildir.

Her neyse Folksam, kaza sayısının insanların Tesla kazasında yaşadıkları zararları belirlemek için yeterli olmadığını iddia ediyor. Şirketin NyTeknik’e söylemediği şey, 469 diğer modelin de yeterli kaza kaydetmediği idi.

Bunların çözümü, ne kadar güvenli olduklarını belirlemek için Euro NCAP verilerinin bir analizi oldu. Hem Model S hem de Model 3 Euro NCAP testlerine sahiptir. Neden Folksam’ın listesinde bile görünmüyorlar?

Volvo, 2020 yılına kadar otomobilleriyle sıfır ölüm hedefine sahip. Ve en az zarar verebilecek kaza türünün asla gerçekleşmeyen kaza olduğunu, dolayısıyla aktif güvenlik özelliklerine yatırım yaptığını söylüyor. Tesla, piyasadaki en iyilerinden birine sahip olduğu bilinmektedir.

Folksam, Tesla otomobil satışlarını, satın alabilecekleri en iyi yeni otomobiller listesinde önererek şaşırtıcı sonuçları telafi etmeye çalıştı. Sorun, diğer listede olması gerektiği gerçeğini değiştirmemesidir. Ya kaza olmadığından ya da Euro NCAP’ta çok iyi gittiğinden.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir