Kapat

Tesla Etkisi, Lüks Otomobilleri Her Zamankinden Daha Hızlı Değer Kaybediyor

Capital One’dan bir araştırma, bu lüks otomobillerin bazılarının değerinin yüzde 30’unu kaybettiğini gösteriyor.

Otomobil haberlerini takip eden herkes Tesla’nın premium otomobil üreticileri üzerinde önemli bir etki bıraktığını biliyor. Birçoğu şu anda sadece Amerikan EV üreticisi ile rekabet edebilecek bir şeye sahip olmak için tamamen elektrikli sedan veya SUV geliştiriyorlar.

Fakat bu etki ne kadar büyük? Finansman araçlarıyla ilgilenen bir şirket olan Capital One bir çalışma yaptı ve çok etkileyici olduğunu gündeme çıkardı. Buna Tesla etkisi adı verdi.

Bu fenomenin basit bir açıklaması var. Mercedes-BenzBMW veya Audi‘den yeni araba satın alan insanlar şimdi Tesla istiyor. Böylece bu markalardan araçlarında yeni EV’leri almak için ticaret yapıyorlar. Ancak bu markalara olan talep artmamıştır.

Arz ve talep yasalarına aşina iseniz, bunun ne anlama geldiğini zaten biliyorsunuz: arabaların bu Avrupa lüks markalarından ciddi devalüasyonu. Bunu ölçmek için Capital One, Manheim Market Report’u kullandı.

Dünyanın en büyük açık artırma şirketlerinden biri olan Manheim, kısa bir süre önce Rivian’a 350 milyon dolarlık yatırım yaptığını açıklayan Cox Automotive’in bir parçası. Büyük holdingin Vaftiz Öncesi Tesla Etkisi’ni gerçekleştirdiğine bahse gireriz. Ve Rivian’ın bahis oynaması da benzer bir performansa sahip olacak.

Capital One, “2018 BMW 320i değerinin yaklaşık % 20’sini kaybetti ve 37.700 $ ‘dan 30.700 $’ a düştü. Peki ya 2016 Mercedes-Benz B-Class? Tek bir yılda, “B-Serisi 18.500 $ ‘dan 13.250 $’ a, yaklaşık % 30’a düştü. Şirket, Tesla’nın yeni otomobillerinin ticaretinin yüzde 22.2’sinin Avrupa lüks markalarından olduğunu söylüyor. Genellikle bu oran yalnızca yüzde 10,9’dur.

Tesla Etkisi, kullanılmış otomobil alıcılarına faydalı olacaktır. Artık çok daha düşük fiyatlarla lüks araba alabilirler. 

Bir tane almak isterseniz, muhtemelen Tesla Etkisi’ne maruz kalacaksınızr. Bunlar – Capital One’ın belirttiği gibi – “amortismana acımasızca vuracaklar”. Sonuç olarak, diğer insanların bir Toyota Camry’nin fiyatı için bir Mercedes veya BMW satın almalarına izin verecek olanlardır.

Capital One bundan bahsetmiyor ancak bu kaçınılmaz olarak premium olmayan araçları etkileyecektir. Bir Camry satmaya istekli olan herkes, daha azına fiyat vermek zorunda kalacak. Bu, tüm ICE araçlarının lüks otomobillerin şimdi ne yapmak zorunda kaldıklarını hissetmelerini sağlayacak zincirleme bir reaksiyona neden olacak.

Çalışmanın ilginç bir yönü de lüks algısındaki değişimdir. Deri ya da ekipman yerine, şimdi teknoloji ile ilgilidir. Capital One bunu şöyle tanımlar:

“Yukarıda listelenen lüks arabaların aksine, bugün satılan hemen hemen her Model 3, aracın otomatik olarak şerit değiştirmesini ve hatta bir garajdan veya park alanından toplanmasını sağlayan kendi kendine sürüş yazılımına sahip. Tesla lensi aracılığıyla lüks, otomobilin sürüşün daha sıkıcı yönlerini ele geçirme yeteneğinde. ”

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir