Kapat
Batarya Teknolojileri 69 0

Tesla kamyoneti ve Semi Kamyon Maxwell Pilleri için mi Bekliyor?

Bu mantıklı, ama hala Maxwell’ten ne bekleyeceğimizi tam olarak bilmiyoruz.

Maxwell pilinin olacağını düşünen sadece biz değiliz. Electrek ayrıca, Tesla’nın kendi Tesla Maxwell pilleri hattına başlayacağına inanıyor.

Birçok insan, Maxwell pilinin, aslında olmadığında yeni hile yüksek enerjili elektrotlara sahip yeni bir fantezi kuru pil olduğu konusunda yanlış bir kanı vardır. Maxwell bataryası tamamen bir üretim süreci ile ilgilidir. NMC ve NCA gibi mevcut kimyalarla kullanılabilir. Yeni üretim süreci, Tesla / Maxwell’in zaman alan üretim sürecini ve solvent bazlı elektrot kaplama makinesi kullanmakla ilişkili pahalı makineleri ortadan kaldırmasına izin veriyor.

Maxwell’in süreci üretim hızı ve sıraya koyma için düşük maliyetler ile ilgilidir. Bazı yeni sihirli elektrot kimyasına güvenmediğinden, gerçekleşmesi çok daha muhtemel görünüyor. Diğer şirketler de bu sürece bakıyor.

Yeni kaplama işleminin daha kalın elektrotlara izin vereceğini ve böylece aynı NCA elektrot kimyasını kullanarak daha yüksek enerji yoğunluğu sağlayacağını spekülasyona daha ileri gittik. Ayrıca Tesla’nın daha fazla maliyet azaltımı sağlamak için kamyon hattında ve Güç Paketlerinde daha geniş formatlı bir batarya kullanabileceğini tahmin ettik. Gerçi geçmişe bakıldığında, Tesla ortaklığı sever, bu yüzden bu daha geniş formatlı hücre olası görünmüyor.

Tesla kamyonet ve Tesla Semi bu iki araç için bu kadar büyük piller var çünkü Maxwell pil için en belirgin ürünlerdir. Keith Ritter, Tesla Semi maliyetinin bir analizini yaptı. Bu makalede 900 kWh’lık bir pil takımı için kilovat saatte 140 dolara, uzun menzilli Tesla Semi’nin pil açısından maliyet açısından engelleyici olduğunu gösterdik.

Akünün ve toplama aracının en az 200 kilovat olan Rivian toplama kamyonu kadar büyük olacağı görülüyor. Tesla kamyonetin analizinde 200 kWh batarya büyüklüğü de öngörülmüştür.

Bu nedenle, kamyonetin uygun maliyetli hale getirilmesi için Tesla’nın batarya maliyetinde oldukça büyük bir düşüşe ihtiyacı olacak gibi görünüyor. Şuna bakmanın basit bir yolu, toplayıcının Model S ile aynı fiyata satılmasını istiyorsanız o zaman 100 fiyatına 200 kilowatt-saat boyutunda bir batarya tedarik edebilmeniz gerekir.

Semi kamyonun ve kamyonetin hem düşük maliyetli pilleri beklediğini hem de Maxwell pil hattının çok uzakta olmadığını ve bazılarının düşündüğü gibi gökyüzündeki turtanın olduğunu düşünüyoruz. 

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir