Kapat

Tesla Model 3 GPS Sistemi Hack ile Karayolu Kapalı Uyarısı Sahtekarlığı

Bu konunun Tesla’ya özgü olmadığını belirtmek önemlidir. Bu muhtemelen endüstri çapında bir konudur.

Otonom savunma sistemleri şirketi –  Regulus Cyber ​​- Tesla Model 3’ü ve daha spesifik olarak Navigasyon’u Autopilot teknolojisinde dolandırmakta başarılı oldu. Regulus, otomobilin GPS sistemini “kandırmak” için nispeten ucuz ve kolay elde edilebilir bir donanım ve yazılım kullandı. 

Parodi sadece Model 3’ü hedeflenen yoldan gönderdi. Tesla her zaman aracın kontrolünü sağlamak sürücünün işi olduğunu açıkça belirtti. Dolayısıyla, gerçek dünyadaki bir durumda bu tehlikeli bir sorun olmamalıdır. Bununla birlikte, sistemin kolayca saldırıya uğraması da kesinlikle bir endişe kaynağıdır. Tamamen özerk araçların gerçekleştiği bir zamana girdiğimizde, bu tür sahtekarlıklar korkunç sonuçlara yol açabilir. 

Regulus daha önce bir Model S’yi kandırdı ve bulgularını Tesla ile paylaştı. Otomobil üreticisi cevap verdi:

“Genel GPS yayın sistemini kullanan herhangi bir ürün veya hizmet, GPS sahteciliğinden etkilenebilir, bu nedenle bu tür bir saldırı federal bir suç olarak kabul edilir. Bu araştırma Tesla’ya özgü herhangi bir güvenlik açığı göstermese de, gelecekte ürünlerimizi bu tür saldırılara karşı daha güvenli hale getireceğine inandığımız güvenceleri sağlamak için adımlar atmamızı engellememiştir.

GPS sahteciliğinin Tesla otomobilleri üzerindeki etkisi asgari düzeydedir ve normal sürüş sırasında yapması güvenli olmayan veya sürücüyü bir sürücüye yönlendirmesi güvenli olmayan, aracın havalı süspansiyon sistemini en az hafifçe yükseltmesi veya düşürmesi nedeniyle güvenlik riski oluşturmaz.

Bu araştırmacılar, Autopilot veya Navigate Autopilot’ta kullanıldığında GPS sahteciliğinin etkilerini test etmemiş olsalar da, bu özellikleri kullanan sürücülerin araçtan her zaman sorumlu olmaları gerektiğini ve Autopilot ile Navigate’i istedikleri zaman kolayca geçersiz kılabileceğini biliyoruz. ”

Yukarıdaki üçüncü paragrafta belirtildiği gibi Tesla, testin Otomatik Pilotta Navigate’i içermediğinin farkındaydı. Bu, Regulus’un Model 3’teki bu özelliğin test edilmesiyle ilerlemesinin olası bir nedenidir. Ancak, “sahtekarlığı” yapmak için, bilgisayar korsanları aracın sürücüsünün kolayca bulabileceği bir anteni arabaya monte etmek zorunda kaldılar. Tesla, Detroit Haberine :

“Bu pazarlama iddiaları, kar amacı gütmeyen bir şirketin, Tesla’nın ismini kamuoyunu yanıltmak için kullanma girişimidir ve bu ürünün satın alınmasını gerektirecek bir sorun olduğunu düşünür. Güvenlik bizim önceliğimizdir ve bu taleplerle ilgili herhangi bir güvenlik endişemiz yok. ”

Bu endişeler orantısızlaştırılıyor mu? Ne düşünüyorsunuz? Aşağı kaydırın ve yorum bölümünde bize bildirin.

Test ve bulguların derinlemesine bir açıklaması için aşağıdaki kaynak linkini takip edin.

YouTube’daki Regulus Cyber üzerinden video açıklaması :

Regulus Real world GPS Spoofing 35 saniye

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 4 =