Kapat

Tesla Model 3 Optimal Seyir Hızı: Video

190 km / s (118 mil), eğer Almanya’da acele ediyorsanız bu değer size sorun olacaktır ancak çoğu sürücü 130-150 km / s (81-93 mil / saat) ile iyi durumda olacak.

Uzun mesafeli seyahat için hazırlanırken, temel sorulardan biri sürüşün optimum hızıdır. Daha yüksek hızlar enerji tüketimini arttırır ve menzili kısaltır (hızlı şarj cihazlarında daha fazla veya daha uzun durur). Diğer bir karmaşıklık seviyesi, şarj hızının genellikle sabit olmadığı.

Bjørn Nyland kısa süre önce Tesla Model 3 Performansını (özel jantlarla) çeşitli seyir hızlarında test etmek ve optimum olanı bulmak, şarj verilerini toplamak için biraz zaman harcadı.

Hız sınırlarını bir kenara alarak, uzun bir mesafe boyunca seyahat etmenin en hızlı yolu , Fastned’in Model 3 şarj çizelgesine uygun olarak, 190 km / sa (118 mil / sa) ve Supercharge’ı % 10-60 SOC olarak ayarlamaktır.

Tesla Model 3 (Kaynak: Bjørn Nyland)

Bjørn Nyland , şarj durakları da dahil olmak üzere ortalama hızın benzer olduğu ( 150 km / sa (93 mil / sa) ile aynı olduğunu (150km / sa vs yaklaşık 115 km / sa -% 5’ten az bir farkla) belirtti.

Daha da ileri gideceğiz ve 130 km / sa (81 mil / sa) hızın çok iyi bir seçim olduğunu söyleyeceğiz, çünkü şarj işleminden sonra 150 km / sa (% 15 daha yüksek) hız sadece % 6,8 ve 190 km / sa (% 46 daha yüksek) sadece % 12,1 daha hızlıdır. Önemli ölçüde daha yavaş sürüş, son analizde bizi daha yavaş yapmaz, güvenliği artırır ve daha az kez durmasına izin verir (enerji tüketimi 190 km / s’de neredeyse% 38 daha düşüktür). Bu arada, 130 km / sa (81 mph) birçok Avrupa karayolu hız sınırına uyuyor.

Ayrıca % 60 yerine % 70 SOC ile şarja başlayabilirsiniz. Yani %10 SOC karınız vardır.

Gelecekte, şarj gücünün 250 kW’a yükseleceği zaman sonuçlar değişebilir. Şarj işlemi ne kadar hızlı olursa ve rota boyunca ne kadar fazla şarj seçerseniz, optimum hız o kadar yüksek olabilir.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir