Kapat

Tesla Model S Sahibi Kısıtlayıcı Güncellemeye Karşı Dava Açtı

David Rasmusssen, Tesla’nın pil geri çağırma işlemini önlemek için kısıtlamalar kullandığını iddia ediyor.

20 Temmuz’da, Model S ve X’in şarjını yavaşlatan, hatta menzildeki milleri kaybettiği için Tesla güncellemesi hakkında sizi bilgilendirdik. Şirket, Nisan ayında gerçekleşen bir Şangay yangını ışığında gerçekten şüpheli görünen bir güvenlik önlemi olduğunu iddia etti. Tesla’nın güncellemeyi netleştirmesini bekliyoruz.

Daha önceki yazımızda bahsettiğimiz David Rasmussen, arabasının zaman içindeki pilinin bozulması hakkında ayrıntılı bir grafiğe sahipti. Ve grafiği, “güvenlik güncellemesinden” hemen sonra keskin bir düşüş gösterdi. Görünüşe göre, şirkete karşı sabrı kalmadı ve konuyu yetkili makamlara 7 Ağustos Çarşamba günü verdiği bir davada açıklamak zorunda kalacağına karar verdi.

Rasmussen, davanın etkilenen tüm mal sahiplerini temsil etmesine izin verecek sınıf eylem statüsünde olduğunu da belirtti. Başka bir deyişle, güncellemeyle birlikte gelen değişikliklerden memnun olmayan her Tesla Model S veya X sahibi için açılan bir dava niteliğinde.

“Güvenlik” ve Sınıf Araçlar akülerinin ‘uzun ömürlülüğünü’ artırmak amacıyla Tesla, yazılımlarını müşterilerin akülerini tamir etmek, onarmak veya değiştirmek için yasal yükümlülüklerini önlemek amacıyla hileli olarak manipüle etti. Reuters’e göre, Tesla’nın her biri kusurlu olduğunu bildiği ancak müşterileri bu kusurlardan haberdar edemediği sınıf araçlar mevcut.

Batarya paketi üzerindeki 8 yıllık bir garanti ile Haziran 2012’de teslim edilen ilk birimlerin bazıları yakında kapsanmayacak. Şu andan itibaren bir yıldan az.

Tesla bu davadan daha şeffaf bir iletişim stratejisi ile kaçınabilir mi? Önceki batarya paketlerinde sorun olduğunu keşfettiği takdirde sahipleri hala şirketi dava eder mi? Sorundan kaç kişi etkileniyor? Bunlar Tesla’nın cevaplaması gereken sorular. İsteyerek ya da istememek.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir