Kapat

Tesla Model S Shanghai Yangını, Menzili ve Şarj Sorunları ile Bağlantılı Göründü

Tesla sahiplerinin şikayetleri resmi bir cevap beklerken yığıldı.

Geçen Nisan ayında, Tesla Model S Şangay’da alev aldı. Tesla, Haziran ayının sonuna kadar kaza ile ilgili analiz sonuçlarını açıkladı ve pil takımının ömrünü iyileştirmek için bir güncelleme yaptığını açıkladı. Mayıs ayından bu yana, aynı akü grubuna sahip birçok araç sahibi – artık üretilmiyor – şarj sürelerinden şikayet ediyor. Ve daha az menzilde. Bu olaylar tamamen ilgisiz olabilirdi ancak çok yakından bağlı görünüyor.

Norveçli web sitesi Tek.no’ya göre Cato Standal, S P85 modelini Paskalya’dan (21 Nisan) biraz önce bir Tesla mağazasında bıraktı ve direksiyon sisteminde bir şeyler düzeltildi. Arabayı aldıktan sonra başka bir tamir için geri almak zorunda kaldı.

Standal resimle ilgili bir şey olduğunu düşündü ancak dört hafta sonra dükkana bir e-posta gönderdi ve arabanın akü paketinde hata mesajları olduğunu keşfetti. Model S’sini geri alabilmesi için iki hafta daha geçti.

Bütün pilinin yenisiyle değiştirildiğini keşfettiği zamandı. Fakat 85 kWh yerine 67 kWh ile daha küçüktü. Garip bir şekilde, bu pil takımı 2016’dan beri teklif edilmese bile, pil takımının seri numarası 85 kWh kapasiteye sahip olduğunu belirtti.  

Bu, Standal’ın kısıtlamanın yazılım tabanlı olduğuna inanmasına yol açan kanıt parçalarından biridir. Ama en güçlü olanı değil. 

“Bunun bir yazılım sınırlaması olduğundan yüzde 100 emin olmamı sağlayan şey, şimdi pil tamamen şarj edilmiş olsa bile tam yenilenme olduğum. 

Diğer Tesla sahipleri, 2019.16.1 veya 2019.16.2 yazılım güncellemelerinin ardından araçlarının çeşitliliğinin yüzde 10 civarında düştüğünü bildirmiştir. Kısaltılmadığında, şarj edilmesi çok daha fazla zaman alıyor. 

“Şarj hızı önemli ölçüde azaltıldı. Ve Superchargers’da daha da kötüleşiyor, bir State of Charge’da yüzde 70’in üstünde. 

Yayılan onlarca sorun üzerine Tesla forumlarında konu bir makale olarak, 13 Mayıs’ta Electrek tarafından bir rapor hazırlandı. Rapor grafik olarak paylaşıldı.

Tesla Model S Shanghai Ateşi, Menzili ve Şarj Sorunları Bağlanabilir
Tesla Model S Shanghai Ateşi, Menzili ve Şarj Sorunları Bağlanabilir

Tesla’nın cevabı

Tesla ile iletişime geçtik ve şirket, eski Model S ve Model X’in sahiplerinin çok azının Haziran ayında yayınlanan yazılım güncellemesini izleyen aralıktaki küçük bir düşüş olarak gördüklerinden etkilendiğini iddia ediyor.

Tesla, Şangay’daki olayla güncellemeye bağlı olarak ilgilenmiyor ancak pili korumayı ve ömrünü uzatmayı hedeflediğini söylüyor. Her neyse, bu araçlar için menzil üzerindeki etkiyi de artıracağına söz verdi.

İlgili sahiplerin yanıttan memnun olup olmayacağından emin değiliz. Özellikle bu ısrarcı ve açık olmayan şüphe ile: güncelleme, Şangay’da meydana gelenler gibi yeni yangınları önlemenin bir yolu mu?

Eğer öyleyse, daha yavaş ama daha güvenli bir şarjın olması mantıklıdır ve belki de birkaç mil mesafeyi kaybetmek o kadar kötü görünmeyecektir. Olmazsa, insanlar en kısa sürede hızlı şarj etmek ve menzil millerini geri almak isteyeceklerdir. 

EV otomobil üreticisi, olanlar hakkında gerçekten samimi olabilecek ve hala alıcılardan destek alabilecek az sayıdaki kişiden biri. Hepsi cesaretle Titans ile karşı karşıya olduğunu ve pazarda kendini tamamen güvende hissetmek için uzun bir yolunun olduğunu biliyor. Muhtemelen çok azı, Tesla’nın hayatta kalması için bir tehdit olsaydı tazminat talep ederdi. 

Lopes’nun bize söylediği gibi, “cevapların eksikliği kaçınılmaz bir durumu daha da kötüleştiriyor.” Eksik olanlar da yardımcı olmama eğilimindedir.

Tesla’nın yapmak isteyebileceği herhangi bir yeni yorum için hazırız. Ve ayrıca etkilenen okuyucularımızdan. Bu hikayenin hala ilginç gelişmelere sahip olacağından ve güncellemeler için umut duyacağından şüpheleniyoruz.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir