Kapat

Tesla, Musk’un Ziyaretinden Sonra % 10 Çin Vergisinden Muaf Edildi

Tipik olarak, bu muafiyet sadece yerli otomobil üreticileri için geçerlidir.

Tesla CEO’su Elon Musk , bir günlük ziyaretten sonra Çin’e döndü. Bloomberg’e göre CEO Tesla’yı Çin’in yüzde 10’luk otomotiv satış vergisinden muaf tutacak bir anlaşma yaptı.

ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimlerinin devam etmesiyle, bu Silikon Vadisi otomobil üreticisine açık bir haber. Bu özellikle Tesla, Şangay’daki bir üretim tesisinde ( Gigafactory 3 ) inşaatı tamamlama aşamasında olduğu ve Çin yapımı Model 3 sedanları ve sonunda Model Y geçitlerini ülkeye ulaştırmaya başlayacağı için geçerlidir.

Şu anda, Tesla Çin’de sattığı tüm araçları ithal ediyor.

Geleneksel olarak Çin’in yerli otomobil üreticileri böyle bir vergi muafiyeti elde edebilir ancak yabancı otomobil üreticileri bu kadar şanslı değiller. Temel olarak ilerlemeye devam ederek Çin’de satılan tüm Tesla araçları muafiyete hak kazanacaktır. Tesla’nın durumla ilgili henüz yorum yapmadığı halde, ülkenin bakanlığının bu bilgiyi web sitesinde doğruladığını unutmamak önemlidir. Duyurudan bu yana, Tesla hissesi oldukça arttı.

Şangay merkezli oto danışmanlığı AutoForesight’in  genel müdürü Yale Zhang,  Bloomberg’e şunları söyledi :

“Devletin güçlü bir rakip sunma konusundaki tutumunu açıkça gösteriyor. “

İlginç bir şekilde sadece bir hafta önce Başkan Trump, bu tür talepleri yerine getirmemesine rağmen, tüm ABD şirketlerinin Çin’den ayrılması gerektiğini söyledi.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir