Kapat

Tesla ve NIO, Çin’deki Batarya Yangın Araştırmalarında Güncellemeler Verdi

Tesla bir OTA güncellemesi yaptı ve NIO yaklaşık 5.000 aracın altında olduğunu hatırladı.

Tesla nedenini tespit etti, Tesla Model S Şanghay’da geçtiğimiz Nisan ayında alev aldı. Bu gerçekleştiğinde, yangın haberleri internet üzerinden hızla yayıldı ve her türlü spekülasyona yol açtı. Mayıs ayında, Tesla yangının nedenini araştıracağını açıkladı.

Otomobil üreticisi araştırmayı birkaç Çinli ve Amerikalı uzmanla yaptı. Müşterek analiz, aracın aküsü, halihazırda kurulu olan yazılım ve tarihçe hakkında bilgi verdi. Sonunda, soruşturma sistemin tasarımında herhangi bir hata bulamadı. Bunun yerine Tesla, tek bir pil modülü arızasının yangına yol açtığını söylüyor.

Tesla kısa bir süre önce Model S ve Model X’teki şarj ve termal yönetim ayarlarını gözden geçirmek için bir havadan güncelleme gerçekleştirmiştir . Tesla’nın açıklamasına göre, güncelleme bataryanın korunmasına yardımcı olacak ve ömrünü uzatacak ve bunun tekrar yaşanma olasılığını azaltacaktır.

Tesla, araçlarında akü güvenliğini araştıran tek otomobil üreticisi değil. Çinli otomobil üreticisi NIO, yakın zamanda ülkesinde üç araç yangınından sonra benzer bir soruşturma yürütüyordu. 

Tesla’nın duyurulmasından sadece bir gün önce NIO, akü modülü arızalarının araçlarının yangınlarından sorumlu olduğunu açıkladı. Otomobil üreticisi, akü grubundaki bir modülün bazı durumlarda voltaj örnekleme kablosuna dayanabileceğini söylüyor. NIO, sorunu ortadan kaldırmak için yaklaşık 5.000 otomobilin altında olduğunu hatırladı.   

Tesla’nın Weibo ile ilgili açıklaması aşağıdadır:

modelleri-yangın soruşturma-2

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir