Kapat

Tesla’nın Elektrikli Otomobil Genişlemesindeki Rolü Nedir? Cox Otomotiv, Devasa Olduğunu Gösteriyor

Tesla, tüm EV üreticileri arasında en iyi marka bilinirliğine ve satın alma niyetine sahiptir.

Cox Automotive, Tesla’nın EV’leri Roadster’la arzu edilen ilk şirket olduğu gerçeğinden bahsetmedi. GM ve Toyota , EV’leri (sırasıyla EV1 ve RAV4 EV ile birlikte) Tesla’dan önce inşa etmeye çalıştılar ancak çoğunlukla araştırma veya uyum araçlarıydı. 

Nissan ve Mitsubishi, sırasıyla Leaf ve i-MiEV ile birlikte takip etmeye çalıştı, ancak Tesla’nın kendisi için inşa ettiği karizma yüzeyini bile çizmediler. Roadster ve Model S, Motor Trend’in Yılın En İyi Aracı oldu. Bu devam eden bir süreçtir. Ve çok başarılı bir süreç olarak devam ediyor.

Cox Otomotiv bunlardan hiç bahsetmedi. Şirket daha yeni pazarlara baktı. Ve onlar etkileyici idi.

Tesla'nın EV Genişlemesindeki Rolü Nedir?  Cox masif olduğunu gösterir

Tesla olmasaydı, ülkedeki satışa sunulan tüm elektrikli araçlara rağmen ABD‘deki EV pazar payı durgun olurdu. Ve 2022’ye kadar satışa sunulacak 100’den fazla yeni EV modeli.

Aşağıdaki slayta baktığınızda, tüketicilerin EV’lerin gelecekte büyük bir eğilim olacağına inanıyor olmaları – bunların yüzde 70’i – bir tane satın alma isteklerinde bir fark yaratmıyor gibi görünüyor. Ancak buradaki önemli kısım bu değil. Sağdaki turuncu ve mavi çizgileri kontrol edin.

Tesla'nın EV Genişlemesindeki Rolü Nedir?  Cox masif olduğunu gösterir

EV satışlarını (mavi) ve Tesla (turuncu) olmadan grafikler gösterilmektedir. 2016 yılının ikinci çeyreğinde, Tesla ilk kez tüm diğer EVlerin aynı değerlendirme seviyesine sahip olmayı başardı. 2017 yılının ilk çeyreğinden 2018 yılının ikinci çeyreğine kadar bu durumu sürekli sürdürdü. 

2018 yılının üçüncü çeyreğinde, Tesla’nın Fremont’ta bir haftada 5.000’den fazla otomobil üretmeyi başarmasından kısa bir süre sonra, şirketin rakiplerinin geri kalanının 1,5 katı hissesi vardı. 

Üstelik, 2018 yılının ilk çeyreğinde, diğer EV’lerin dikkatini daha da arttırmış görünüyor. Muhtemelen insanlar bir Model 3 almak istediklerinden ve bunu yapmayı başaramadıkları için, teslimatlar çok zaman alıyordu.

Tesla, EV üreticileri arasında en iyi marka bilincine sahiptir. Reklam ekipleri için umutsuzluk çünkü herhangi bir terfi için zaman kaybetmedi. Çalışma, tüketicilerin yüzde 81’inin Tesla’yı EV üreticisi olarak tanıdığını gösteriyor. 

Yaklaşan şirket, Toyota’nın satış için uygun bir BEV’sine bile sahip değil, melezlerle yaptığı çalışma muhtemelen bir EV üreticisi olarak müşterilerin yüzde 52’sinin kafasına yerleştirdi.

Cıvata EV Şoku Artık Değil mi?

Bolt EV‘yi ve Volt’u sunan ve bir kez de Spark EV’ye sahip olan Chevrolet, Toyota’nın biraz gerisinde kalıyor. Tesla kilometrelerce ilerisinde. Volkswagen, ID Ailesi’ne yaptığı büyük yatırımlarla , elektrifikasyon çabalarının farkında olan kişilerin yalnızca yüzde 18’ini görüyor.

Pek çoğu gerçekten bir EV istemiyor. Elektrik olan bir Tesla istiyorlar. Amerikan EV üreticisinin elektrikli mobilite olması bu kadar önemli oldu. Bu, ana üreticilerin peşinde olduğu şey. 

Tesla'nın EV Genişlemesindeki Rolü Nedir?  Cox masif olduğunu gösterir

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − sixteen =