Kapat

Toyota, 860 W Solar Şarj Sistemine Sahip Prius PHV’yi Test Etti

Birkaç güneş paneli ve insan “kendi kendini şarj eden melez” sloganına inanmaya başlayabilir

Toyota, NEDO ve Sharp ile birlikte bir solar şarj sistemiyle donatılmış, elektrikli bir otomobil üzerinde ilginç bir araştırma projesi yürütüyor.

Buradaki fikir, yüksek verimli fotovoltaik hücreler kullanılarak ne kadar güç ve enerjinin sağlanabileceğini ve ekonomik uygulanabilirliğe nasıl karşılık geldiğini değerlendirmektir.

Japon üretici Sharp’ın üçlü birleşimini (indiyum galyum fosfit (InGaP), galyum arsenit (GaAs) ve indiyum galyum arsenit (InGaAs)) güneş pili hücrelerini ince bir film biçiminde (yaklaşık 0.03 mm kalınlığında) kullanmaya karar verdi. Bu durum % 34 kadar dönüşüm verimi sağlıyor.

Tavan, kaput, arka kapak kapısı ve Toyota Prius Prime’ın arka kapak kapısı garnitürünü kaplamak, 860 W’lık (güneşli bir günde) potansiyel güç çıkışı sağlar. Çok fazla ve teoride, 25 mil (40 km) EPA menzili sunan 8,8 kWh bataryayı şarj etmek yeterli olabilir.

Şu anda, Prius Prime (aka Prius Plug-In veya PHV) 160 W güneş paneli (% 22.5 verimlilik) ile donatılabilir ancak sadece yardımcı amaçlar için. Yeni 860 W sistemi, park etme veya sürüş sırasında çekiş bataryasını şarj etmek için tasarlanmıştır.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir