Kapat

Toyota Yapay Zeka Ajanı Olan LQ Aracını Yaptı

Muhtemelen 2040 yılından itibaren Tokyo Otomobil Fuarı’nda gösterilecek.

Füturistik tasarım serisine bir yenisi daha eklendi. Toyota muhtemelen 2040 yılında sunacağı yapay zekalı elektrikli otomobilinin tasarımını sızdırdı. Las Vegas’ta tanıtılan bu seri Concept-I adını almıştı şimdi ise LQ adında bizlere tanıtılıyor.

Sunulan görseller incelenecek olursa vahşi bir tasarıma sahip olarak sizlere sunulacak. Concept-I olarak tanıtılan araçtan biraz daha üstün bir görsele sahip.

Toyota‘nın eski konsepti yeniden şekillendirmeye karar vermesinin ana nedenlerinden biri, “Yui” yapay zeka sistemi denilen bir şeyle birlikte SAE Seviye 4’e eşdeğer bir otonom sürüş sisteminin uygulanmasıyla ilgili. Sonuncusu, sürücüyle ilgili daha fazla bilgi edinmek ve sürücünün “duygusal durumu ve uyanıklığına” bağlı olarak iç kabin ayarlarında değişiklik yapmak için tasarlandı.

LQ Concept’in Yui asistanı, sürüş ortamına bağlı olarak otomatik olarak belirli bir müzik türünü çalabilir ve sürücüye, tekerleğin arkasındaki kişinin ilgisini çekeceğini bildiği konular hakkında gerçek zamanlı bilgi sağlayabilir. Toyota, Yui’yi geliştirmeye ve akıllı telefonlar da dahil olmak üzere diğer ürün türlerine entegre etmeye devam edeceğini söyledi.

LQ’nun övünebileceği bir başka ilginç özellik de Digital Micromirror Device adı verilen özelliği. Farların içine yerleştirilmiş olan DMD, yakındaki diğer otomobillerle ve insanlarla iletişim kurmanın bir yolu olarak önünüzdeki yolda çeşitli rakamlar yansıtmak için bir teknoloji kullanır. Bu sistemi aslında ilk olarak Mercedes’te gördük, bir benzeri de bu araçta kullanılacak.

Kabinin içinde bazı ilginç özellikler de mevcut, konsept bir Toyota için bir ilk temsil eden ekranlar için OLED paneller kullanılmaktadır. Zemine ve tavana gömülü olan ışık şeritleri, manüelden otomatik sürüş moduna geçerken renkleri değiştirerek sürücüyle iletişim aracı olarak kullanılır. Bu aslında günümüzde Renault Megane araçlarının içinde de mevcut. Ayrıca hangi yolcunun konuştuğunu anlamak için Yui konuşan kişinin üzerinde bir ışık yakıyor.

Yaklaşık 186 mil (300 kilometre) menzile sahip tam elektrikli dört koltuklu bir konsept olarak tasarlanan Toyota LQ, aynı zamanda radyatör fanı üzerinde ozonu oksijene parçalayabilen yeni bir tür katalizör kaplamasından da faydalanıyor. Bunun yapılması yoldayken, fotokimyasal dumanlaşmanın bir nedeni olan ozon, araç hareket halindeyken ayrışan anlamına gelir. Toyota tarafından yapılan analizlere dayanarak, bir saatlik bir sürüş 1000 litre havada bulunan ozonun yaklaşık % 60’ını temizlemeye eşittir. Japon markası teknolojiyi mükemmelleştirmeye devam edecek ve nihai amaç bu tip kaplamayı gelecekte ticari araçlara koymak olacak.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × five =