Kapat

Toyota Subaru ile Bağlarını Derinleştiriyor: Ortak AWD Elektrikli Arabalar Geliyor

Toyota ve Subaru konsolidasyon ve elektrifikasyon yolundalar.

Toyota, 10 kat daha küçük Subaru ile ortaklığını derinleştirerek geniş bir Japon otomotiv ittifakı kurma stratejisinde bir adım daha attı.

Toyota, Subaru ile 2005’ten beri şirketin % 9,5’ini (Fuji Heavy Industries) satın aldığından beri çeşitli projeler üzerinde çalışıyor. O zamandan beri, pay % 16.83’e yükseldi ve yeni bir anlaşmayla Subaru, Toyota’nın bir bağlı şirketi olacak. Subaru, Toyota’nın Subaru hisseleri edinmesi için gerekli olan 80 milyar yen (740,8 milyon $) hissesini alarak aynı bedeli ödeyecek.

Subaru’ya göre şirket bağımsız kalacak ancak gelecekte bir noktada Subaru’nun Toyota’nın tamamen sahip olduğu bir yan kuruluşu olacağını tahmin eden bir analist eksikliği yok. MazdaSuzuki ve Yamaha‘yı da yutabilecek ” mega Toyota ”  genel otomotiv pazarında büyük bir oyuncu olacak.

Bu yılın başlarında, Toyota ve Subaru çoktan anlaştılar :

  • Subaru’nun AWD teknolojilerini ve Toyota’nın araç elektrifikasyon teknolojilerini kullanarak akülü elektrikli araçlara (BEV’ler) yönelik ortak bir platform geliştirmek
  • birlikte bir BEV modeli geliştirmek ( tamamen elektrikli bir orta boy SUV )

En son anlaşma, Subaru modellerinde Toyota hibrid ve plug-in hibrid güç aktarma organlarının kullanımının genişletilmesini de içermektedir. Subaru zaten Toyota Prius Prime elektrikli güç aktarma organını kullanan ABD’de  Subaru Crosstrek Hybrid’i sunuyor .

Yeni ittifaktaki ticari faaliyetlerin detayları

  1. Toyota ve Subaru tarafından şimdiye kadar elde edilenlerin ötesinde daha iyi arabalar yapma arayışı içinde
  • Dört tekerlekten çekişte en üst düzey hissi sunan dört tekerlekten çekişli modelleri ortaklaşa geliştirmek için her iki şirketin de gücünü bir araya getirmek
  • Yeni nesil Toyota 86 ve Subaru BRZ’nin ortak gelişimi
  • Yüzyılda bir bu derin dönüşüm sürecini sürdürmek için ortaklık kapsamının genişletilmesi
  • Crosstrek Hybrid * ‘ in ardından Toyota Hybrid System’in diğer Subaru modellerinde kullanımını genişletme
  • Bağlantılı araçlar alanında işbirliği ve otonom sürüş alanında teknik işbirliği

* Şu anda yalnızca Kuzey Amerika pazarında bulunmaktadır. (Crosstrek, Subaru XV’nin Kuzey Amerika model ismidir.)

En son teknolojik ilerlemede bu kadar derin bir ortaklığın ardından ikisinin yollarını böldüğünü hayal etmek zor.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir