Kapat

Türkiyenin İlk Tam Elektrikli Yerli Otomobili Tanıtıldı

Gebze Bilişim Vadisi’nde tanıtıldı.

27 Aralık 2019’da Türkiye’nin ilk tam elektrikli yerli otomobili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılım ile tanıtıldı. Tam elektrikli olması geleceğe yönelik yapılan önemli bir hamle niteliği taşıdı.

Türkiye Otomobili Girişimcilik Grubu tarafından 2030 yılına kadar 5 model sunacak. İlk olarak C-SUV ardından bir C-Sedan modeli gelecek. Daha sonra C-Hatchback, B-SUV ve C-MPV modelleri sunulacak.

Araç özelliklerini incelediğimizde tek motor ve 2 motor seçenekleri ile sunulacak. Tek motor seçeneği toplamda 200 beygirlik güce sahip olacak ve çift motorlu seçeneği toplamda 400 beygir güce sahip olacak.

0-100 km/s hıza 4.8 saniyede ulaşacak olan bu araç seviye 3 otonom özellikler barındıracak. Sınıfının en uzun dingil mesafesine sahip olacak. 2,800 milimetre aks mesafesi ve otomobilin yüksekliği ise 1,080 milimetre olacak.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir