Kapat
Batarya Teknolojileri 105 0

Volkswagen, Pil Hücresi Ar-Ge ve Pilot Üretimini Başlattı

Volkswagen, pil hücrelerinde üretim yapabilmeleri ve geri kazanabilmeleri için yetkinlikler kazanmayı amaçlamaktadır.

Volkswagen Grubu, kapsamlı elektrifikasyon planı ile ilerliyor – en son adım, Almanya’daki Salzgitter tesisinde pil hücresi geliştirme ve pilot üretiminin başlamasıydı.

Alman üretici projeye 100 milyon avroluk yatırım yapıyor ve 100 iş yaratıyor çünkü pillerin elektrikli taşıtların katma değerinin % 40’ı kadar olduğunun farkında.

Daha sonraki bir aşamada, 2020’den itibaren Salzgitter de bir batarya geri dönüşüm tesisi kuracak ve 2023/2024’ten itibaren Northvolt ile birlikte yıllık 16 GWh kapasiteli lityum-iyon hücre gigafaktörü olacak. Hücre üretimine yapılan yatırım 900 milyon Euro değerinde ve 700 iş yaratacak.

“Bugün Salzgitter’deki Mükemmellik Merkezi’nde (CoE) küçük seri pil hücresi üretimi için pilot bir hat açıldı. Bugün 300’ün üzerinde uzman, lityum-iyon pillerin üretimi için yenilikçi üretim teknolojilerinin geliştirilmesi, denenmesi ve pilot uygulamasında yer alıyor. İlk adım olarak, Volkswagen, kendi geliştirme ve üretim bilgisini bir araya getirmek için 100 milyon € yatırım yapıyor.

Ek olarak, Volkswagen İsveçli akü üreticisi Northvolt ile ortak akü faaliyetlerinde 900 milyon Euro yatırdır. Salzgitter’de 16 gigawatt saatlik bir batarya hücresi fabrikası inşaatı 2020’de başlayacak. 2023’ün sonlarında 2024’ün başlarında üretime başlaması planlanıyor. Bu amaçla, Volkswagen kısa süre önce Northvolt ile 50/50 ortak girişim kurdu. Bu bağımsız ortak girişimde orta vadede 700 iş yaratılacak. ”

“Volkswagen Grubu bu nedenle Volkswagen Grubu Bileşenleri’nde bir pil hücresi iş alanı kurdu. Bu iş alanı, tedarikçileriyle işbirliği içinde Grubun elektrikli modellerinde gelecekte kullanılmak üzere pil hücrelerini optimize etmek için tasarlandı. Spektrum, kapasitenin arttırılmasından ürün yelpazesine kadar uzanıyor. Az miktarda ham madde kullanımının azaltılması ve sürdürülebilir üretim süreçlerinin pil sistemlerinin geri dönüşümüne kadar optimize edilmesi sağlanacak ”

Satınalmadan sorumlu Volkswagen AG Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Stefan Sommer, şu yorumu yaptı:

“Salzgitter’deki pil hücrelerinin geliştirilmesi, test edilmesi ve pilot üretimini bir araya getirmek, Volkswagen Grubu’nun kapsamlı elektrik saldırısında bir kilometre taşıdır. Bu sahadaki uzmanlığımızı bir araya getirerek, elektrifikasyonda anahtar bir bileşen olarak pil hücrelerinin gelişimini daha da ilerletmek, yeni standartlar geliştirmek ve seri üretimine hızlıca geçmek için kendi faaliyetlerimizi ilerlettiğimizi garanti ediyoruz. ”

Grup Bileşenleri Yönetim Kurulu Başkanı Thomas Schmall şunları söyledi:

“Biz zaten güç elektroniği, akü sistemleri, elektrik motorları ve şarj sistemleri geliştirip üretiyoruz ve akü geri dönüşüm teknik bilgilerini geliştiriyoruz. Pil hücresi iş alanının entegrasyonu ile Volkswagen Grubu Bileşenleri, dünyanın önde gelen e-mobilite bileşenleri üreticisi olma yolunda ilerliyor ”dedi.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir