Kapat

Volvo XC40 Electric Yeni Fragmanda Ön Bagajı Gösteriyor

Birkaç hafta içinde dünya prömiyeri öncesinde, elektrikli Volvo XC40, şirketin ilk EV’si hakkında daha fazla bilgi veren ikinci bir oyuna geri döndü. Çevre dostu çaprazlama aslında ilk olarak 2016 yılında 40.1 konseptiyle yeniden izlendi ve şimdi de geleneksel XC40’tan biraz farklı bir tasarıma sahip ve üretime hazır durumda.

İçten yanmalı motor bittiğinde, pille çalışan geçidin iç kısımları soğutmak için büyük bir ızgaraya ihtiyaç duymadığı anlamına geliyor. Bu nedenle Volvo, geleneksel ızgarayı daha yapışkan bir görünüm elde etmek için gövdenin geri kalanıyla aynı renkte bitmiş bir panelle kapladı. Yeni eklenen üstyapı parçası, şirketin XC40 Electric‘i Volvo’nun şimdiye kadarki en güvenli otomobillerden biri olacağını iddia ettiği şekilde dönüştürecek olan Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri (ADAS) sensör platformunu da içeriyor.

Elektrik motoru daha az yer kapladığından ICE’den kurtulmanın başka bir faydası var, bu nedenle ön tarafta daha fazla yer açıyor ve mühendislerin yaklaşık 30 litre (1.05 fit küp) fazladan kargo hacmi ile bir “hurda” yaratmasına izin veriyor. Kulağa çok hoş gelmeyebilir ancak arkadaki normal bagaj bölmesini açmak zorunda kalmadan bazı küçük eşyaları saklamak için yeterlidir.

Alıcılar, yeni bir Sage Green metalik renk tonu dahil olmak üzere sekiz dış renk arasından seçim yapabilecek ve kontrast etkisi yaratmak için bunları standart olarak sunulan siyah bir çatı ile birleştireceklerdir. Normal XC40 ile karşılaştırıldığında, elektrikli kardeşi, İsveçli’den gelen mükemmel kompakt geçitinizi yapılandırırken daha fazla kişiselleştirme sağlayan iki yeni 19 ve 20 inç alaşım jant tasarımına sahip olacak.

Üstte bulunan teaser videosu, bize aracın elektrik aktarma organı için açık bir şekilde adapte edilmiş olan gösterge panelinin havalı yeni grafiklerine bir bakış atmamızı sağlıyor. Çeşitli ekranlar arasındaki geçişler ipeksi pürüzsüz görünür ve grafikler kristal netliğindedir ve okunması kolaydır. 

Şirketin Kompakt Modüler Mimarisine (CMA) dayanarak, tamamen elektrikli XC40, batarya paketi zemine entegre edildiğinde, benzinli veya dizel yakıtlı kardeşleri kadar içeride de ferah olacak.

Daha fazla detay 16 Ekim’den önceki haftalarda yayınlanacak.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir