Kapat

VW Crozz (ID.4) Fiyatı Tesla Model Y’den Daha Uygun Olabilir: Yaklaşık 24.000 Dolar

Volkswagen, Crozz’un bir Tiguan kadar ucuz olacağını öne sürüyor.

Volkswagen, yıllardır yaklaşmakta olan EV serisini izliyor.  Kitlesel pazar hacminde, uygun fiyatlarla cazip EV’ler – Tesla’nın ürettiğinden her şekilde daha iyi – inşa edebileceğini iddia ediyor. Ama ne zaman? Ve ne kadar uygun?

Hala bu cevapları bilmiyoruz ve otomobil üreticisinin ilk yeni EV’nin kıyılarımızda serbest bırakılmadığını bile söyleyebiliriz. Ancak, nihayetinde ABD, Crozz konseptine dayanan kompakt bir SUV alacaktır. Başlangıçta Crozz denmeyecek, ama belki de ID.4x denecek.

Green Car Reports’un Amerika Birleşik Devletleri’nden Volkswagen CEO’su Scott Keogh tarafından yayınlanan bir makaleye göre şirketin mevcut gazla çalışan modellerle karşılaştırıldığında yaklaşmakta olan ABD EV fiyatlandırması söz konusu olduğunda şirketin daha uygun fiyat ortaya çıkaracağını belirtti.

Ancak, Keogh’un ifadesi biraz kafa karıştırıcı değildi. “Ne zaman” ile bir cümle başlattığını fark edeceksiniz. Bunu nasıl yorumlayacağımızdan emin değiliz. “Ne zaman”, VW’nin ID.4’ü pazara getirmeyeceğini, bu da benzinli modelleriyle bu fiyat paritesine ulaşana kadar önermiyor mu? Her halükarda, Frankfort Motor Show’da dedi ki:

“Amacımız karşılaştırılabilir bir içten yanmalı otomobille örneğin bir Tiguan’ı karşılaştırmaktır. ”

“Bunlar elde edeceğimiz her şey … ve sanırım sahiplik bedelini ve hepsini de dahil edeceğim” dedi.

Benzer şekilde Tesla, sahip olma maliyetini ve potansiyel EV tasarrufunu web sitesinde fiyatlandırmasının yanı sıra, fiili satın alma fiyatını tasarruf etmeden gösterir.

Tüm bunların nasıl sonuçlanabileceği hakkında size bir fikir vermek için 2019 Tiguan, varış yeri hariç 24.295 $ ‘dan başlıyor. Eğer Crozz (ID.4x) bu fiyat noktasında ortaya çıkarsa, Tesla Model 3’ü yaklaşık 10.000 $ ve yaklaşan Model Y’yi de yaklaşık 24.000 $ düşürdü!

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir