Kapat

VW, Tedarikçileri EV’lere İkna Etmek Zorunda Olduğunu Söyledi

En azından şirket bunları yapmak istiyor.

Onlar hakkında çok sık konuşmuyoruz ancak tedarikçiler otomotiv endüstrisinin temel bir parçası.  Sonunda satmayan bir araba tedarik etmek için çok fazla yatırım yaparlarsa, yapabilecekleri hiçbir şey yoktur. Bu yüzden Volkswagen’e göre onun EV planları hakkında pil tedarikçileri inandırıcı bir sürü sorun yaşıyor.

Bizi yanlış anlamayın. EV’ler zaten bir gerçektir ancak VW onları yönlendirmek istemeyen bir ölçekte değildir. Şirketin “Herkes İçin Elektrik” olarak adlandırdığı bir planı var. On yılda 22 milyon EV satmayı planlıyor. Veya 2029 yılına kadar her yıl ortalama 2,2 milyon satış yapmayı planlıyor.

Çok fazla pil var. Ve Volkswagen onları kendisi kurmaya niyetli değil. Bu nedenle tedarikçileri EV bataryaları için fabrikalara çok para yatırmaya ikna etme ihtiyacı duyuldu. Alman otomobil üreticisi Güney Koreli şirketler SKI, LG Chem ve Samsung SDI’yı,  stratejik ortaklar ve ayrıca İsveç’ten Northvolt ve Çin’den CATL firmalarını da ortak olarak görüyor.

Ya bu EV’ler bu tür birimler için yeterince popüler değillerse? Peki ya VW’nin satmayı planladığı pazarlar için çok pahalılarsa?

Volkswagen ID ROOMZZ - MEB platformu

“Normal bileşenler söz konusu olduğunda, tedarikçiler VW daha az satın alırsa diğer otomobil üreticilerine satış yapma şansına sahipler. Ama hepimizin bildiği: VW için işe yaramazsa, o zaman başkaları için çalışmaz,”Stefan Sommer, VW kurulu üyesi bu tabiri kullandı.

Volkswagen ikna edici argümanlar olarak büyük sayılara sahip. Pil hücrelerinde 50 milyar ABD doları harcanacaktır. 2025 yılına kadar Avrupa’da ve ayrıca Asya’da 150 GWh değerinde pil üretim kapasitesine ihtiyacı var. Ve bu ihtiyacın 2030 yılına kadar iki katına çıkacağını öngörüyor.

Volkswagen MEB 14

Tedarikçiler için bu yeterli olacak mı? Önünde zor bir karar var. 

Yatırım yaparlarsa ve arabalar satmazlarsa, bu pilleri diğer uygulamalara tedarik edebilecek kadar hızlı olmadıkça iflas edebilirler. 

Lider Japon Üreticiler, Katı Halli Akü için Ekip Çalışıyor

Bunun üzerine, VW katı halli pillerin sonunda 2020’nin ikinci yarısına kadar piyasaya çıkacağına inanıyor. Her neyse, şirket bunun bir sorun olmayacağını düşünüyor. “Mevcut pil fabrikalarında katı hal hücreleri yapılabilir. Aynı üreticiler ve katı hal pillerin yapıldığı aynı fabrikalar olacak ”dedi. 

Ayrıca, aletlerin yalnızca yüzde 60’ının katı hal hücrelerinin üretimi için tekrar kullanılabileceğini, bunun yüzde 40’ının değiştirilmesi gerektiğini ima ettiğini belirtti. Belki de tedarikçiler, EV’ler konusunda doğrudan bir sonraki hedefe yatırım yapmayı bekleyecekler.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir