Kapat

Yeni Nesil Fiat 500 Elektrikli Araba Hayata Geçirildi

Özel bir EV platformunda süren yepyeni Fiat 500 Electric’in kaygan renderlerine göz atın.

Marchionne söz verdi. 

Haziran 2018’de gerçekleşen sanayi planının sunumu sırasındaki son resmi görünümlerinden birinde, yeni elektrikli otomobillerin geldiğini açıkladı.

Cenevre Otomobil Fuarı’nda Jeep Compass ve Renegade’ye dayanan ilk plug-in hibrid modellerini gösterdikten sonra şimdi FCA, Mirafiori’de üretilecek olan elektrikli Fiat 500’ü ortaya çıkarmak üzere. Son halini görmeyi beklerken , ilk robotun yeni üretim hatlarına montajı sırasında bildiğimiz her şeyden başladığını hayal etmeye çalıştık . 

Yeni elektrikli otomobil ilk Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkarken, ticari lansman Temmuz 2020’de yapılacak.

Yeni bir platform

Öncelikle, Fiat 500 Electric, Grubun gelecekteki sıfır emisyon modelleri için özel olarak tasarlanmış yeni bir platformun lansmanını yapacak. Zemin altındaki akülere yer açmak için kullanılan araba daha büyük olacak ancak tüm Fiat 500’lerde bulunan stilistik kanonlara tamamen saygı duyacaktır.

Fiat Kavramı Centoventi

“Klasik” bir elbise

Daha iyi aerodinamik ile retro bir görünüme odaklanacak. Aynı sebepten dolayı, hava menfezleri asgariye indirilmiş bir ön cepheye sahip olacak ve kulpların, kapılara batırılmış, krom kaplaması altında – diğer elemanlar gibi – orijinal 500’ü ve daha doğrusu 1968 L versiyonunu hatırlayacaktır.

Otomobil aynı zamanda geleneksel aynalarla da donatılıyor ancak çoğu gelen elektrik gibi aerodinamik sürtünmeleri azaltmak için kameraların yerini alabileceği sanılıyor.

Fiat 500 elettrica, 2020 yılına kadar en çok tercih edilen kişi

Menziş iki katına

Yeni 500 Electric ayrıca ilginç bir yenilik daha getirebilir. Geleneksel üç kapılı kaporta ile birlikte, gerçekte, yukarı doğru açıklıklı, arkalarında küçük, ancak işlevsel olan sıradışı bir beş kapılı kurulumda görünebilir.

Piyasada nerede duruyor

Olivier Francois’in açıklamalarına göre, 500 Electric kendisini bir tür Tesla kent otomobili olarak kurmak istiyor. Bu, büyüdükçe, her zaman ayırt edilmiş olan bir şehir otomobili kavramına sadık kalacağı anlamına gelir. Bugünün geleneksel versiyonunun 3.57 metre uzunluğunda olduğu göz önüne alındığında, sıfır emisyonlu versiyon kesinlikle 4 metrenin altında duracaktır. 

Bir “modüler” özerklik

Yeni Fiat 500 Elettrica’nın özerkliği ayrı bir tartışmayı hak ediyor. Centoventi tarafından gösterildiği gibi otomobil aküler için modüler bir çözüm benimseyebilir (biraz Volkswagen ID.3 ve genel olarak MEB’ye dayalı tüm modeller). Bu şekilde, Torino şehir otomobili, bireysel sürücülerin ihtiyaçlarına göre farklı boyutlarda piller sunabilir.

Fiat Concept Centoventi è stata la sorpresa dell'Ev Hero del Salone di Ginevra bölgesinde bulundunuz mu?

İlk elektrik 500 değil

Herkes FCA’nın elektrifikasyonu yarışında gerçek bir anahtar model olan yeni Fiat 500 Electric’i bekliyor ancak elektrikli bir 500 zaten mevcuttu. 2014 yılına kadar uzanır ve esas olarak Kaliforniya pazarına ayrılmıştır. Normal Fiat 500 modeline dayanan 500e’de 24 kWh batarya paketi, 135 km’lik menzil ve 8 saniyede 0-100 arasında hızlanma vardı.

Fiat 500e

“Umarım elektrik 500’ü satın almazsın, çünkü her sattığımda 14.000 dolar kaybediyorum. Kabul etmek için yeterince dürüstüm.”

Şimdi elektrikli araba burada kalacak, yeni sıfır emisyonlu 500 ile Marchionne’nin farklı bir şarkı söyleyeceğinden eminiz.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir