Kapat

Yerli Otomobil Hangi Şehirde Üretilecek ?

Üretim yeri TOGG tarafından açıklandı

Yerli otomobil üretiminin nerede olacağı aylardır merak konusu oldu ve artık Türkiye Otomobil Girişim Grubu (TOGG) bu meraka son noktayı koydu. TOGG tarafından yerli otomobilin üretileceği yer Gebze-Kocaeli olarak açıklandı.

Kurulacak tesis için şu anda kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. Ayrıca Kocaeli’nde bu tesis Bilişim Vadisi adı verilen yere kurulacak. Fabrikanın lokasyonu ile ilgili yapılan çalışmalarda yan sanayiye yakın olması göz önüne alındı. TOGG Başkanı Gürcan Karakaş bu konu ile ilgili şöyle açıklama yaptı;

“Fabrikanın yan sanayiye yakın olmasını istedik.”

2021 yılında seri üretime başlanacak olan yerli otomobil 2022 yılında yollara çıkacak. TOGG, satışa sunulacak ilk aracın yüzde 100 elektrikli bir C-SUV modeli olacağını da belirtiyor. Ekip, 2030 senesine kadar beş farklı model sunmayı planlıyor.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir