Kapat

Yerli Otomobil (TOGG C-SUV) ile Tesla Model 3 Kıyaslaması

Çift çekerlerin kapışması.

Kısa süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tanıtılan TOGG C-SUV elektrikli yerli aracımız tüm dünyada ses getirdi. Birçok model ile kıyaslaması yapılan aracın Amerika menşeili Tesla’nın Model 3 modeli ile kıyaslamasını yapacağız.

Her iki araçta da çift motor var ve dört tekerden çekiş özelliği bulunuyor. Yerli aracın batarya kapasitesi net açıklanmasa da 80 kWh olacağını tahmin ediyoruz. Tesla Model 3 batarya kapasitesi ise 90 kWh olarak açıklandı.

Yerli otomobil 30 dakikadan daha kısa süre içerisinde 0-% 80 şarj aralığını sağlayabilecek. Model 3 ise 30 dakikalık şarj ile bu aralığı sağlayabiliyor.

Çift motor yerli otomobile toplamda 400 beygir gücü sağlarken Tesla Model 3 toplamda 408 beygir gücünü aynı şekilde çift motordan sağlayacak. Yerli otomobilde yazılımsa hız sınırı 180 km/s iken Tesla Model 3’te bu 225 km/s olarak ölçüldü.

0 ile 100 km/s arasında hızlanma çift motor seçeneklerinde yerli otomobilde 4.8 saniye iken Tesla Model 3’te bu rakam 3.0 saniye olarak hesaplandı. Yerli aracın henüz hangi derecelendirme kuruluşundan 500 km menzil sağladığı bilinmemekte ancak Model 3 EPA derecelendirme kuruluşuna göre toplamda 500 km menzile sahip.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir