Kapat
Elektrikli Araç Satış 376 0

2019 Yılı İlk 6 Ayında Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobil Adetleri

Türkiye’de elektrikli otomobil satışları yıldan yıla artış gösterirken daha çok kullanıcılar hibrit araçlara yönelim eğilimindeler. Nitekim global olarak tam elektrikli otomobiller yaygınlaşsa da ülkemizde henüz altyapının yetersiz olması kullanıcıları hibrit veya plug-in hibrit araca yönelmek zorunda bırakıyor.

Tehad tarafından yapılan araştırmalara istinaden Türkiye’de 2019 yılının ilk 6 ayında lider konumda Toyota Corolla Hibrit bulunmaktadır. Satış rakamları incelendiğinde 3348 adet kayıt edildiği görülmektedir.

Toyota’yı bir diğer hibrit araç 1169 adet satış rakamı ile Toyota C-HR takip etmektedir. Üçüncü sırada ise Toyota iRAV4 yer almakta ve satış rakamları ise 131 adet olarak belirlenmiştir.

Tam elektrikli segmentinde ise Jaguar I-Pace liderliğini sürdürmektedir. Kümülatif satışta hibrit araçların gerisinde olmasına rağmen tam elektrikli segmentinde lider durumdadır. Tam elektrikli diğer bir araç, BMW i3, 14 adet satışta kalmıştır.

Veriler yıl sonuna doğru güncellenince makalemizi de güncelleyeceğiz.

Kaynak: Tehad

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir