Kapat
Elektrikli Araç Satış 103 0

Avrupalılar Mart ayında 125.000 Adet Elektrikli Otomobil Aldılar

Ancak kıtanın otomobil pazarı hala genel olarak mücadele ediyor.

Mart ayında, Avrupa’daki plug-in ve hibrit otomobil sicillerinin, bir bütün olarak sektördeki yedinci aydaki düşüşe rağmen, ilk kez tek bir ayda 100.000’in üzerinde olduğunu gördü.

Veri şirketi JATO’dan elde edilen istatistikler, Avrupa’nın en büyük 10 yeni otomobil pazarının hepsinde belirgin bir düşüş gösterdi ve İngiltere, 2018’deki aynı aya göre yüzde 3,4 düşüş kaydetti. Fransa piyasası yüzde iki küçüldü. Genel olarak, JATO’nun dahil ettiği 27 Avrupa ülkesinden sadece sekizi yeni otomobil pazarlarının Mart ayında düştüğünü gördü.

Showroom'da Renault Clio

Ancak JATO’nun küresel analisti Felipe Munoz, mevzuattaki son değişiklikler nedeniyle pazarın küçülmesinin beklenebileceğini söyledi ancak haberler kötü değildi.

“WLTP ve dizel ile ilgili mevzuat gibi son olaylar ve yaklaşan CO2 hedefleri nedeniyle son yıllarda gördüğümüz [genel] büyüme oranını korumak her zaman zor olacaktı” dedi. “Geçen yılın eylül ayından bu yana gördüğümüz olumsuz eğilime rağmen, pazar hacim ve teklif bakımından hala güçlü. Aslında yıllarca süren büyümenin ardından yavaşlama hiç de fena değil. ”

Araba galerisinde çalışan araba satıcısı satıcısı

JATO’nun neşeli olmasının sebeplerinden biri, “elektrikli” araçlara (hibritler, plugin hibritler ve elektrikli arabalar dahil) doğru kaymaların hız kazanmaya devam ettiği haberleriydi. Mart ayında, Avrupa’da kayıtlı yeni elektrikli araç sayısının ilk kez 100.000’in üzerinde olduğunu, 125.400’ünün Avrupa yollarına girdiğini gördü. Bu rakam, Mart 2018’e kıyasla talepte yüzde 31’lik bir artış gösterirken, asıl büyüme Almanya, Norveç, İspanya ve Hollanda taleplerinin bir sonucu olarak geliyor.

Her ne kadar Toyota Prius gibi hibrit otomobiller (Mitsubishi Outlander PHEV gibi plug-in melezlerinin aksine) bu satışların yarısından fazlasını oluştursa da, tamamen elektrikli taşıtlara olan talep en fazla arttı. Kıta genelinde, EA kayıtları yüzde 85 arttı.

Jaguar Land Rover şarj tesisi

{admin}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »